Асоціація
УКРАЇНСЬКИХ МОНІТОРІВ ДОТРИМАННЯ
ПРАВ ЛЮДИНИ В ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

Робота громадськості: чи буде амністія у новому році?

Сьогодні, 22 грудня 2016 року, Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про амністію у 2016 році» в цілому та із пропозиціями Президента України (№4255).

Олександр Федорук, керівник програми «Права людини за ґратами», вважає прийняття Закону України «Про амністію у 2016 році» важливим актом гуманності з боку держави.

15645587_1052989401479152_2079432029_n

«Люди, які відбувають покарання у місцях несвободи, за визначеними державою критеріями можуть бути амністовані. Як правило, амністія приурочена до подій національного значення і приймається раз на рік. Минулого року такого закону не було. Натомість мій досвід вказує на те, що засуджені, як правило, запитують: «Чи буде амністія?», – зазначив Олександр Федорук.

20 жовтня 2016 року відбулося перше засідання спеціально створеної робочої групи підкомітету Верховної Ради України з питань діяльності Державної пенітенціарної служби. До робочої групи підкомітету ввійшли представники органів влади, прокуратури та представники різних ініціатив і громадських організацій, у тому числі Асоціації УМДПЛ.

Олександр розповів про хід робочих зустрічей: «Ми обговорювали допустимі варіанти уникнення накладення вето Президентом України на проект Закону України «Про амністію у 2016 році», а також розглядали надані ним пропозиції. Наголошувалося на тому, що вето стосовно прийнятого Закону своїм юридичним наслідком має скасування останніх результатів голосування за нього і відкриття процедури його повторного розгляду у Верховній Раді України».

Закон України «Про амністію у 2016 році» був прийнятий Верховною Радою України 7 липня 2016 року. За його прийняття проголосували 247 народних депутатів України. Президент України не підписав Закон України «Про амністію у 2016 році», застосувавши до нього право вето, і 17 серпня 2016 року повернув його до Верховної Ради України зі своїми пропозиціями для повторного розгляду.

Є два закони, які регулюють процедуру амністії в Україні: Закон України “Про застосування амністії в Україні” та “Про амністію 2016 року”. Останній визначає, хто підпадає під амністію. Він не був підписаний Президентом, оскільки деякі пункти не узгоджувалися із Законом “Про застосування амністії в Україні”. Оскільки cьогодні Верховна Рада України врахувала усі пропозиції Президента, потреби долати його вето немає. «Тепер щодо Закону України “Про амністію 2016 року” саме Президент України має прийняти остаточне рішення», – підсумував Олександр Федорук.

Відповідно до Закону, під амністію підпадають засуджені представники найбільш незахищених категорій, які скоїли злочини невеликої тяжкості. Йдеться зокрема про неповнолітніх, вагітних жінок, а також чоловіків, у яких є діти до 16 років або діти-інваліди; ветеранів війни, людей з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп; хворих на туберкульоз осіб чи онкологію.

Також амністовані можуть бути учасниками бойових дій, особами, які брали безпосередню участь в антитерористичній операції, засуджені за вчинення злочинів, що не є особливо тяжкими злочинами проти життя та здоров‘я особи.

Програма «Права людини за ґратами» здійснює превентивні заходи з дотримання прав людини в пенітенціарних закладах шляхом підвищення громадської активності та мотивації персоналу таких закладів поважати людську гідність. Приєднуйтеся до Facebook-сторінки Програми за посиланням.

Поділитися

Інші новини