Реформувати систему поліцейської освіти

1. Проблема
Основною проблемою поліцейської освіти залишається давно назріла реформа відомчих вищих навчальних закладів, які підпорядковані МВС. Наприклад, всім відома Національна академія внутрішніх справ України, а також ще шість вищих навчальних закладів при МВС здійснюють підготовку як юристів (вища юридична освіта необхідна не всім категоріям поліцейських, але, скажімо, для слідчого вона є обов’язковою) так і психологів, а також здійснюють підготовку аспірантів і докторантів.
Разом з цим для роботи у поліції у широкому сенсі цього слова підходить будь-яка вища юридична освіта, отримана у будь-якому вищому навчальному закладі. А для того, щоб навчити здібного кандидата на посаду поліцейського, який перед цим успішно пройшов конкурсний відбір, певним специфічним знанням у галузі його майбутньої діяльності, достатньо проходження ним спеціального інтенсивного курсу навчання у закладі МВС від шести місяців до одного року.

2. Плани поліції
Як повідомив А. Аваков у перспективі поліцейська освіта складатиметься з двох ступенів – професійної школи та вищої освіти. “Умовно кажучи, професійна школа поліцейського – це одне, а вища освіта – це інше. Можна пройти спочатку професійний шлях підготовки, потім послужити в патрулі, а після закінчити ВНЗ і вирости до шефа поліції”, – повідомив Аваков. Також Міністр очікує, що зважаючи на міжнародну практику, рядовий поліцейський не обов’язково повинен мати вищу освіту. А головне – більшість міліцейських вищих навчальних закладів буде ліквідовано.
На думку нашої групи, загалом озвучений Міністром напрям реформування, є вірним, але потребує значного уточнення.

3. Бачення Експертної групи
Якщо його деталізувати, то отримаємо таку коротку своєрідну Дорожню Карту реформи освіти в поліції:
1) ліквідація всіх ВНЗ у системі МВС;
2) створення на базі ліквідованих ВНЗ мережі поліцейських шкіл, які не надають вищу освіту, а здійснюють первинну підготовку поліцейських (від шести місяців до одного року) як для тих посад в поліції, де не потрібна вища юридична освіта, та і для тих, де потрібна юридична освіта, а також проводять регулярні заходи з підвищення кваліфікації для всіх поліцейських;
3) для осіб, які претендують на зайняття керівних посад в поліції, вимагається пройти курс навчання (від трьох до шести місяців) у Вищій школі поліції, яка утворюється на базі НАВСУ;
4) науково-методичними розробками у сфері поліцейської діяльності повинен займатися Науково-дослідний центр поліції, який утворюється на базі існуючого одного Державного науково-дослідного інституту.

Звісно, обов’язковою умовою зазначених структурних модифікацій є не проста зміна назв, а створення всіх передумов для надання знань, які потрібні поліцейському, на принципово новому рівні викладання. Це потребує, в свою чергу, також переатестації наявного науково-педагогічного кадрового складу всіх перелічених закладів, істотного скорочення кількості викладачів, оголошення відкритого конкурсу на вакантні посади та підвищення матеріального забезпечення викладачів.

Детальніше про проблеми та шляхи подолання читайте у матеріалі “Чому реформа поліцейської освіти необхідна та як її здійснити?”.

4. Кроки Національної поліції та МВС в напрямку реформування поліцейської освіти (доповнюється)

4.1
Як повідомив Олексій Тахтай, відомчі вищі навчальні заклади відіграють значну роль в процесі реформування правоохоронної системи. Йдеться як про участь у нормотворчій роботі, так і про підготовку працівників патрульної поліції та перекваліфікацію поліцейських.
«Саме на базі наших вищих навчальних закладів здійснювалася підготовка близько 8 тисяч нових патрульних поліцейських, – відзначив Олексій Тахтай. – А у 2016 році в них мають пройти перекваліфікацію понад 12 тисяч поліцейських: дільничних, патрульних, слідчих, фахівців з протидії торгівлі людьми і кіберзлочинності. Але за результатами атестації ця цифра може перевищити 16 тисяч. Це колосальна робота».
Окремо заступник міністра акцентував увагу на необхідності внесення змін до Закону України «Про Національну поліцію» в частині регулювання питань щодо діяльності вищих навчальних закладів. Над ними працюватиме ініціативна група, до складу якої увійдуть представники всіх вишів МВС.
05.10.2016, джерело: http://mvs.gov.ua/ua/news/3190_Sistema_pidgotovki_pravoohoronnih_kadriv_potrebu_vdoskonalennya__Oleksiy_Tahtay_FOTO.htm

4.2


4.3