Запровадити нову систему оцінки ефективності роботи поліції – скасування “палочної” системи орієнтованої на показники розкриття злочинів

Не дивлячись на те, що Арсен Аваков на своїй сторінці в соціальній мережі Facebook (допис від 13.11.2015 – див. нижче) повідомив про скасування так званої «палочної» (див. визначення нижче) системи оцінювання роботи поліції, ця інформація (наказ, зміни до Закону, концепція тощо) оприлюднена не була. Тому має бути оприлюднена та законодавчо закріплена нова система оцінки ефективності роботи поліції. Понад того, все це має супроводжуватися консультаціями з громадськими організаціями та проходити відкрито й прозоро (принцип, закріплений ст. 9 ЗУ «Про Національну поліцію»).

Ключовим кількісно-статистичним показником за яким оцінюється робота слідчо-оперативних підрозділів залишається динаміка розкриття злочинів. Мова йде про кількість спрямованих до прокуратури кримінальних проваджень для подальшого звернення до суду, на чому також ґрунтується система оцінки ефективності роботи прокурорів. Така система була сформована у Радянському союзі з метою стимулювати правоохоронні органи до ефективнішої роботи. Однак призвела до напрацювання необхідних показників за рахунок порушення прав і свобод людини – від приховування злочинів від обліку, відмовляння заявника від реєстрації заяви про вчинення злочину до фальсифікації доказової бази та незаконних затримань з метою напрацювання покращення статистики. Від цього залежить грошове забезпечення поліцейського – погані показники ведуть до скасування премії, а іноді до дисциплінарної відповідальності.

По суті, система показників (палиці) завжди є планом, тобто наперед визначеним показником. Вона працює за принципом співвіднесення з аналогічним періодом минулого року, і кожен знає, скільки необхідно «виробити» адміністративних фактів (В.В. Волков), тобто розпочати кримінальних проваджень за певними статтями, попередити злочинів etc.

Цій проблемі, а також шляхам її вирішення присвячене науково-практичне видання “Оцінка ефективності роботи поліції в Україні: від “палиць” до нової системи (на прикладі органів досуд. розслідування)”.

Нова система оцінки має бути комплексною, насамперед ґрунтуватись на результатах соціологічних досліджень, в яких будуть чіткі кількісними та якісні показники, що вже давно існує в країнах сталої демократії. Насамперед, рівень відчуття безпеки громадян на своїй території у нічний час, рівень задоволеності розглядом скарг на дії поліцейських тощо.
Поліція зробили два кроки до цього – 1) скасувавши Наказ №334 МВС України 2013 року, яка цілком законно вимагала від слідчо-оперативних підрозділів 86 (!) показників в ході розслідування кримінального провадження; 2) задекларувавши новим основним критерієм оцінки роботи поліції – довіру населення (ч. 3 ст. 11 Закону “Про Національну поліцію”). Однак для відстеження її динаміки необхідно надати можливість незалежим соціологічним службам проводити дослідження за єдиними критеріями, які мають бути встановлені у Порядку проведення таких досліджень, затвердженого Постановою Кабміну. Проект такої постанови вже два роки розробляється в МВС, попри значну важливість цього питання.
Разом з тим, для зміни існуючи системи оцінки необхідно провети ряд реформ у кримінальному блоці поліції – запровадити інститут детективів, розвантажити слідчих за рахунок утворення існтитуту кримінальних проступків тощо.

Про підготовку проекту Постанови читайте у новині “Експертна група бере активну участь у робочій групі з допрацювання проекту Постанови про порядок оцінки рівня довіри до поліції” (09.06.2017).