Запровадити реальні механізми ідентифікації кожного уніформованого поліцейського

20 січня групою народних депутатів подано законопроекти про внесення змін до Законів України “Про Національну поліцію” та “Про Національну гвардію” щодо ідентифікації поліцейських та військовослужбовців Національної гвардії України під час виконання ними завдань із охорони громадського порядку та забезпечення громадської безпеки №5700 та №5701, розроблені за участі експертів нашої групи.

Основним принципом зареєстрованих законопроектів є “уніформований – ідентифікований” – якщо поліцейський перебуває на службі в уніформі, це автоматично зобов’язує його надати можливість для ідентифікації. Це не стосується оперативних підрозділів, які у визначених законом випадках здійснюють свою діяльність негласно у цивільному одязі.

Проблемою нинішнього законодавчого регулювання нагрудних знаків із номером спеціального жетона, які розміщуються на однострої поліцейського (ч. 3 ст. 20 ЗУ “Про Національну поліцію”) полягає в тому, що цифри на нинішніх жетонах дрібні і нанесені таким способом, що їх неможливо вдень прочитати з відстані, а вночі навіть зблизька. Водночас, на практиці, поширеною є ситуація зберігання жетонів у кишенях під час несення служби, що підтверджується останньою моніторинговою кампанією “Поліція під контролем” Асоціації УМДПЛ
Таким чином жетони не виконують покладену на них функцію ідентифікації.

Щодо військовослужбовців Національної гвардії, які найбільше залучені до забезпечення безпеки під час проведення мирних зібрань, то розпізнавальні знаки для них не передбачені взагалі. Ідентифікація військовослужбовців Нацгвардії має забезпечити можливість притягнення до персональної відповідальності за правопорушення, вчинені ними під час охорони мирних зібрань[1].

Основні норми, запропоновані законопроектами:

1) індивідуальний номер зазначається на жетоні таким чином, щоб забезпечити можливість розпізнавання номеру на відстані, а також у службовому посвідченні.
А у разі використання бронежилету – закріпляється на ньому в області грудей, а якщо засобів захисту – кріпиться нашивка.

2) для підрозділів Нацгвардії, якщо вони задіяні для охорони громадського порядку, має бути той же стандарт, що і для поліції: жетон, номер, можливість ідентифікувати.
Номери також мають бути зазначені на індивідуальних засобах захисту – шоломах, щитах і бронежилетах.

3) облік індивідуальних номерів ведеться в єдиній базі даних, яка функціонує в безкоштовному доступі в Інтернеті за принципом: ввів номер — отримав інформацію про П.І.Б. поліцейського, посаду, спеціальне звання та позначку про те, що ця особа дійсно має повноваження.

Проект Закону на офіційному веб-сайті Верховної Ради №5700.
Проект Закону на офіційному веб-сайті Верховної Ради №5701.

Див. дет.: Групою народних депутатів подано законопроекти щодо ідентифікації поліцейських та військовослужбовців Нацгвардії, які були розроблені за участі експертів групи


[1] Про це наголошується, зокрема, в Резолюції ПАРЄ 2116 (2016) від 27 травня 2016 року «Про невідкладну необхідність запобігати порушенням прав людини під час мирних акцій протесту» в частині “поліпшення системи ідентифікації працівників правоохоронних органів, особливо поліцейських формувань для боротьби із заворушеннями, з тим, щоб забезпечити їх відповідальність за свої дії”.

ДОДАТКОВО:

Також читайте:
– “Непомітні законопроекти зроблять помітними дії анонімних правоохоронців” (LB.ua, 12.02.2018);
– “Ефективна ідентифікація правоохоронців знизить рівень безкарності – автори законопроектів 5700, 5701” (УКМЦ, 08.02.2018).