Забезпечити належну роботу та правове регулювання атестаційних, поліцейських комісій

Комісії, до яких залучаються представники громадськості є і є однією із форм громадського контролю за діяльністю поліції, який направлений на забезпечення відкритості та прозорості діяльності поліції.
Реформа поліції надала громдаськості можливість участі у комісіях трьох типів:
а) атестаційні комісії з оцінки поліцейського;
б) поліцейські комісії з питань добору та просування по службі в поліції;
в) дисциплінарні комісії (в проекті, див. інформацію про Дисцп. статут Нацполіції).

І. Поліцейські комісії

Відповідно до ст. 51 Закону України “Про Національну поліцію” в органах поліції утворюються постійні поліцейські комісії для забезпечення прозорого добору (конкурсу) та просування по службі поліцейських на підставі об’єктивного оцінювання професійного рівня та особистих якостей кожного поліцейського, відповідності їх посаді, визначення перспективи службового використання.

Конкурс на службу в поліції обов’язково проводиться серед осіб, які вперше приймаються на службу в поліції (ч. 3 ст. 52 Закону), щодо інших категорій – за бажанням керівництва.

Порядок формування та діяльності поліцейських комісій регулюється Наказом №1631 МВС України від 25.12.2015, яким затверджено Порядок діяльності поліцейських комісій. Раніше ми публікували його юридичний аналіз, підготовлений нашою групою.

На практиці існує ряд проблем із правовим регулюванням діяльності поліцейських комісій та фактичною організацією процесу добору поліцейських, які вперше приймаються на службу в поліцію (патрульні, слідчі, дільничні інспектори). Поліцейські комісії наразі утворені по всій країні та розпочинають свою роботу, тому саме сьогодні має бути вирішений ряд проблем із їхньою діяльністю, адже потім це може суттєво зашкодити правам і свободам людини, забезпечення яких є головним завданням поліції.

ІІ. Атестаційні комісії

Відповідно до ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію», атестування поліцейських проводиться з метою оцінки їхніх ділових, професійних, особистих якостей, освітнього та кваліфікаційного рівнів, фізичної підготовки на підставі глибокого і всебічного вивчення, визначення відповідності посадам, а також перспектив їхньої службової кар’єри.

При цьому атестування є не лише «первинною», тобто переатестацією всіх працівників колишньої міліції, яка мала місце у 2015-2016 роках, а може здійснюватися регулярно, адже вона є механізмом індивідуальної оцінки кожного поліцейського, який дозволяє підвищити ефективність роботи поліції.

Рішення про проведення атестування в свою чергу приймає керівник поліції, керівники органів (закладів, установ) поліції стосовно осіб, які згідно із законом та іншими нормативно-правовими актами призначаються на посади їхніми наказами (ч. 2, 4 ст. 57 Закону України «Про Національну поліцію»).

Отже, із дотриманням відповідних підстав та умов здійснення атестування поліцейського сьогодні керівник органу (закладу, установи) поліції може здійснити атестування конкретно визначеного поліцейського з числа свого особового складу.

Зважаючи на це, варто повернутися до низки проблем, якими супроводжувалось атестування у 2015-2016 рр., які викладені у публікаціях нижче:


Дописи у мережі Facebook (хронологічно від нових до старих):