Асоціація
УКРАЇНСЬКИХ МОНІТОРІВ ДОТРИМАННЯ
ПРАВ ЛЮДИНИ В ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

Щодо загибелі п’ятьох поліцейських під час спецоперації в с. Княжичі 4 грудня

Допис опубліковано на сторінці Експертної групи “Поліція під контролем”.

Висловимо декілька тез щодо вчорашніх подій.

1. Аналізувати трагедію, що розгорнулася в с. Княжичі, в умовах обмеженого обсягу достовірної інформації є досить складно, тому варто утриматись від поспішних оцінок та гучних заяв. Втім, сам факт перестрілки між представниками одного правоохоронного органу, в результаті чого загинуло 5 правоохоронців, є вельми неоднозначний та може потягнути за собою кадрові перестановки у верхах Нацполіції та неабияку суспільну реакцію.

Викликає занепокоєння, що позиція МВС та Нацполіції слово в слово співпадає з коментарем у фейсбуці Антона Геращенка, радника Міністра, який був оприлюднений ще до офіційної позиції Нацполіції. На наш погляд, офіційна позиція органу державної влади має виходит від керівників цих органів, і бути оперативною, без необґрунтованих затримок у часі після резонансних подій.

2. Події під Києвом можуть використовуватися зацікавленими особами як аргумент в підтримку будь-якої позиції – “погана реформа”, “старі професіонали таких помилок не вчиняли”, “є хороші патрульні, а цих просто погано атестували” тощо. В умовах неповноти інформації необхідно критично ставитись до будь-яких однобічних коментарів на цю тему. Понад те, викликає занепокоєння, що більшість коментарів лунають з “власних джерел в МВС” та колишніх оперативників, зокрема близьких до політики, що сприймається людьми як достовірне джерело інформації. Втім, наявність подібного правоохоронного досвіду далеко не завжди гарантує адекватність коментарів.

3. Якщо виходити з офіційної версії, то на поверхні — повна неузгодженість дій під час проведення спецоперації і мінімальна підготовка поліцейських діяти в таких екстремальних ситуаціях, коли вони чомусь не змогли зорієнтуватися, що навпроти них їхні ж колеги і замість того, щоб з’ясовувати нюанси по рації, вони відкрили вогонь на ураження.

Виникає ряд і інших питань. Зокрема, чому спецоперація була в одному місці, а грабіжників, проти яких була направлена спецоперація, потім спокійно затримали через декілька годин в Києві. Якщо все було так просто, то, можливо, цієї спецоперації взагалі не потрібно було проводити?

Ще одне питання — чому спрацювала сигналізація, чому, коли приїхала поліція охорони, і чому вони дуже легко виявили розвідників спецгрупи?

Велика кількість «слабких місць» у логіці офіційної версії подій та сама непослідовність позиції Нацполіції наводять на думку, що суспільству посилено нав’язується версія трагічного збігу обставин для того, щоб прикрити якоусь зовсім іншу історію, яка вкрай невигідна для репутації Нацполіції.

4. Обставини трагедії має з’ясувати прокуратура, яка здійснює досудове розслідування відповідно до вимог підслідності КПК. Окремо поліція здійснює службове розслідування, за результатами якого винні особи мають бути притягнути до дисциплінарної відповідальності, а матеріали щодо кримінальних правопорушень передані в прокуратуру.

Саме прокуратура та поліція мають у повному обсязі інформувати суспільство про перебіг розслідувань, зважаючи на резонанс цієї події. На жаль, дуже поширеною є ситуація, коли через тиждень суспільство забуває про подібні речі, а від поліції та прокуратури ніхто не вимагає звітувати перед ними про притягнення винних до відповідальності та проведення превентивної роботи з метою уникнення таких трагедій в майбутньому.

Поділитися

Інші новини