Асоціація
УКРАЇНСЬКИХ МОНІТОРІВ ДОТРИМАННЯ
ПРАВ ЛЮДИНИ В ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

Вбивство в Кривому Озері: як атестація поліції перетворилася на профанацію

Допис опубліковано 27 серпня на сайті “Obozrevatel.com” в розділі “Блоги”.

Перед нами знову постали системні проблеми поліції, що призвели до смерті людини. Загалом ситуація повторює те, що ми бачили три роки тому: знову Миколаївська область, але тепер це Криві Озера, що знаходяться недалеко від Врадіївки. Ситуація набула резонансу, але яка кількість випадків незаконного насилля (включно із летальним наслідком) просто замовчується?

Безпосередньо злочин прокоментувати складно, оскільки ми не володіємо достатньою кількістю інформації. Цим повинні в першу чергу займатися органи державної влади, а саме прокуратура, яка здійснює досудове розслідування.

Зараз відомі деякі дані СМЕ (судмедекспертизи) – побиття супроводжувалося використанням вогнепальної (нетабельної) зброї. Цей факт також підтверджено представниками Омбудсмана, які перебувають на місці злочину. Понад того, постріли були здійснені у момент, коли особа була закута у кайданки.

Все це говорить про прямий умисел, який був присутній в головах у поліцейських. Відповісти на питання чому так сталося – найскладніше, тому поліція обходить його стороною.

Це нова поліція або стара? Може реформа туди просто не дійшла? – запитують в коментарях до новин.

Якщо під “нової поліцією” розуміти тільки патрульних поліцейських, то відповідь – ні, це стара поліція. Але ж і у патрульних теж безліч проблем. Особливо старі практики незаконних оглядів, перевірок документів, зупинок тощо – працівники нові, а практики старі. Це підкреслює складність проблеми із реформуванням, де ніби всіх просто треба набрати по-новому.

Якщо ж розуміти всю поліцію, тоді відповідь – так, нові, тому що вони пройшли атестацію (або не пройшли, але відновилися через суд – але ж таких позовів, за якими винесуть позитивне для позивача рішення ще сотні), працюють в рамках нової законодавчої бази тощо. Проблема в тому, що атестація перетворилася на профанацію, оскільки дала результат в 15% (середній показник по Україні) звільнених і досі не закінчилася. Це не набагато більше, ніж при всіх попередніх “реформах” міліції, які здійснював кожен новий Міністр, заступаючи на посаду.

Як відомо, четверо з підозрюваних у справі із вбивством в Кривих Озерах пройшли атестацію. Атестація – річ необхідна, однак без вирішення наявних проблем вона є профанацією.

Що стосується нормативної бази, то її потрібно ще допрацьовувати. Одна справа Закон “Про Національну поліцію”, а інша справа десятки відомчих наказів, на які орієнтуються рядові працівники поліції. В Законі “Про Національну поліцію” є багато проблем, які ми постійно критикуємо. Не виняток – застосування спецзасобів та вогнепальної зброї, особливо грань між перевищенням та допустимим.

І багато-багато інших проблем. Наприклад, чому реформа не розпочалася з “ядра” старої міліції – кримінального блоку? Всі ці оперативні працівники з економічних злочинів, оперативники наркодепартаментів, слідчі тощо? Адже саме в цих підрозділах завжди процвітала корупція і відбувалося таке ганебне явище, як катування. А “палочна” система оцінки ефективності роботи поліції? Це тільки наказ №334 скасований, а на практиці вона працює також, як і 10, і 20 років тому …

Керівництво Національної поліції і МВС відреагувало на злочин, пообіцяв покарати винних. Був змінений начальник главку Миколаївської області, а також розформовано відділення поліції, на території якого це сталося. Цього ж досить? – знову запитують в коментарях.

Такі самі кроки були зроблені у випадку з Врадіївкою три роки тому. Хіба що Захарченко особисто не приїхав до Миколаєва, але це деталі. І що було в результаті? Всі вони відновилися або перейшли на непогані посади в інші правоохоронні органи або підрозділи міліції. А розслідування? В ефективності роботи прокурати давно вже сумніваються, навіть міжнародні інституції. Прокуратура дуже спритно обійшла всі реформи, які там намагалися провести. Залишається чекати тільки на Державне бюро розслідувань. Але не в нашому випадку.

Який вихід з цієї ситуації? Однозначно, відкритість і прозорість з боку поліції, а також громадський контроль за діяльністю поліції.

Не можна допустити ситуації, коли через кілька тижнів всі просто забудуть про цей випадок, а поліція буде тільки неохоче згадувати про це у відповідях на інформаційні запити. Адже питань багато, наприклад: як просувається розслідування? які докази зібрані? яке відношення до події серед працівників поліції інших відділень? чи проведена інформаційно-роз’яснювальна робота з ними? а що призвело до цього? чи ефективною була атестація? чи внесені якісь зміни в нормативну базу? і далі по списку.

І останнє: справа ж не в людях – Авакові чи Деканоїдзе як думає більшість населення нашої країни. Причини цього злочину мають системний характер. Це і законодавчі проблеми, і проблеми правозастосування, і управлінські проблеми (особливе ставлення поліції в сільській місцевості до місцевих громадянам), зарплати врешті-решт…

Поділитися

Інші новини