Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”
Що повинні знати діти щодо спілкування з поліцією?
Сергій Перникоза, тренер проекту «Підвищення рівня правоосвіти та здатності захищати власні права під час спілкування з поліцією» Асоціації УМДПЛ, розповів в ефірі Громадського радіо про свій досвід навчання дітей основам спілкування з прав людини.
Сергій Перникоза: За 40 — 45 хвилин, які нам виділяють, не можна пояснити дітям все. Але ми говоримо, що є Конституція, яка дозволяє тобі не свідчити проти себе, є обов’язкова наявність батьків або викладачів при спілкуванні з поліцією, до того вони не мають нічого питати в тебе. Також є безумовне забезпечення безоплатною правовою допомогою, якщо людина затримана. Це речі, які можна пояснити ледь не найменшим, щоб вони знали і користувалися цим.
Валентина Троян: Ви ходите до шкіл. Наскільки діти відкриті? Чи розповідають вони вам випадки з життя?
Сергій Перникоза: Для цього 45 хвилин замало. Це більше робота шкільного психолога. Не слід очікувати, що тобі відкриють душу. Дуже часто під час спілкування діти показують якісь проблеми: підходять після тренінгу, питають завуальовано.
Ми були і в інтернатах, і центрах соціальної реабілітації. Діти завжди діти. Якщо ви не бачите в них «пропащу людину», а бачите звичайну дитину з її потребами, вони тим же і відповідають. Вони готові поділитися, розказати. Інша справа у тому, чи є у нас відповіді на ті проблеми, які вони озвучують. Не завжди. Якщо це проблема в сім’ї, то дій правозахисників замало. Потрібна комплексна робота всіх служб.
Валентина Троян: Чи доводилося вам читати такі лекції у місцях несвободи для неповнолітніх?
Сергій Перникоза: Це, напевно, наступний крок, тому що ми вже думали про це. Проблеми там трохи іншого характеру. Вирішення потребує трохи інших підходів. Коли діти їдуть у виправну дитячу колонію, вони їдуть з такою установкою, що їх будуть катувати, бити. Ймовірно, вони не змінять своє бачення життя. Один страх не може стримати негативні прояви людини, тут потрібен комплекс дій.
Інтерв’ю було підготовлене Асоціацією УМДПЛ в рамках Програми сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні. Зміст цього оголошення є винятковою відповідальністю Pact та його партнерів i не обов’язково відображає погляди Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) або уряду США.
Долучитися до нашої спільноти та стежити за новинами проекту можна вже зараз на Facebook-сторінці Асоціації УМДПЛ.