Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”
#стоп_стигмі_та_дискримінації секс-роботи: тренерські історії
У липні в українських регіонах продовжують відбуватися тренінги для поліцейських проти дискримінації секс-працівників. Метою таких тренінгів є зниження рівня стигми та дискримінації щодо секс-працівників з боку працівників поліції. І, що важливо, цього року до тренерських команд по регіонах вдалося залучити, окрім активістів-правозахисників, і самих секс-працівників.
Це важливо тому, що самі секс-працівники можуть «без прикрас» розповісти про порушення їхніх прав та з’ясувати питання їхнього дотримання поліцією. Зібрати три таких історії із такого тренерського досвіду активістів БО «ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА» у регіонах та правозахисників.
Історія перша. Чому обрали саме такий заробіток
Директор філіалу БО «ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА» у Полтавській області Марина Грідіна-Погоріла розповідає, що для неї це був перший досвід спілкування в такому форматі з представниками поліції. «Ми говорили про те, як поліцейські розуміють стигму та дискримінацію. У свою чергу, їх цікавило, чому секс-працівниці вибрали такий спосіб заробляти собі на життя», — ділиться враженнями Марина.
Виходить, упереджене ставлення — один із перших факторів з боку співгромадян. Зокрема, працівників поліції більше цікавлять мотиви вибору такої роботи, а не те, з якими порушеннями власних прав стикаються секс-працівники, як цього можна було уникнути та чим тут могла б допомогти власне поліція.
Історія друга. Страх, що поліцейські не повірять заяві про насильство клієнта
«У поліції завжди в мені бачили злочинця. Після проведення тренінгу я подолала внутрішній бар’єр. А ще була приємно здивована ставленням поліцейських до своєї роботи і навчання», — розповідає Тетяна Романенко, представник БО «ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА» у м. Житомир. Тетяна у липні проводила тематичний тренінг разом з активістами-правозахисниками для місцевої патрульної поліції.
На занятті Тетяна навела приклад із власної активістської практики про те, що одного разу секс-працівниця поскаржилася їй на насильство з боку клієнта. На це вона, звісно ж, запропонувала постраждалій написати заяву до поліції. Втім, жінка відмовилася з причини того, що поліцейські їй не повірять. Як бачимо, має місце і персональний страх секс-працівниці написати таку заяву, так і її недовіра до представників поліції.
Проте у активістки Романенко залишились позитивні враження від самого тренінгу та спілкування із співробітниками поліції. «Тренінг переконав мене, що наші світи перетинаються, і що ми знайдемо союзників декриміналізації секс-роботи, в т.ч і серед поліцейських. У нас спільні цілі: змінити суспільство, подолати стигму та дискримінацію, забезпечити толерантне ставлення до секс-працівників», — підсумовує Тетяна.
Історія третя. Важливо вести діалог за свої права
«Важливо мати можливість вести діалог з тими, хто покликаний захищати наші права», — про це на тренінгу для співробітників Національної поліції у м. Сєвєродонецьку зазначив Олексій Квітковський, регіональний представник БО «БФ “Хвиля”» у Луганській області. Говорити про свою проблему, як то кажуть, — це перший етап її вирішення. Найперше на тренінгу для поліцейських обговорили поняття «стигма» і «дискримінація» та значення верховенства права, зазначає активіст. Також йшлося про міжнародні та національні законодавчі акти, котрі гарантують дотримання права людини і рівності перед законом.
«Ми разом обговорили, які плюси дає в роботі поліцейського толерантне ставлення до представників різних співтовариств у нашому суспільстві, а також мінуси упередженого, стигматизуючого ставлення до таких людей. Метою заняття було донести: секс-працівники, наркозалежні, колишні ув’язнені та ЛГБТ — такі ж громадяни як і всі інші, та що рівноправне ставлення до них і є результатом поліцейської реформи», — каже Олексій.
Тренінги проходять в рамках спільного проекту Асоціації УМДПЛ та БО «ЛЕГАЛАЙФ-УКРАЇНА» «Подолання стигми та дискримінації стосовно секс-працівників з боку представників правоохоронних органів на національному та регіональному рівнях» за фінансування Глобального фонду по боротьбі зі СНІДом, туберкульозом та малярією.
Нагадуємо, що у червні по всій Україні стартували тренінги для поліцейських проти дискримінації секс-працівників.
Читайте також:
Як проходять тренінги проти дискримінації секс-працівників
З якими основними порушеннями стикаються секс-працівники, — тренінг