Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Експерти про в’язниці

ТЕМАТИЧНІ ІНТЕРВ’Ю

08Інтерв’ю «Ізольовані» з начальником Управління Державної кримінально-виконавчої служби України  Олексієм Бондаренком про реалії та перспективи розвитку української в’язниці:

— Засуджені до довічного позбавлення волі (або так звані «довічники») відбувають покарання в установах максимального рівня безпеки. В камерах зазвичай по дві особи. Можливе тримання і по три-чотири людини, якщо це дозволяє площа камери, яка сьогодні становить чотири квадратні метри на одну особу. Практично цілий день вони перебувають в її межах. Раз на день їм дозволена одна година в прогулянковому дворику.

02-1Інтерв’ю «МЫСЛИТЬ КАК ПРЕСТУПНИК» із психологом Київського слідчого ізолятору Вячеславом Галкіним:

– Следует относиться к заключенному прежде всего как к личности и судить о нём не по приговору, а по текущим поступкам. Если делать выводы, основываясь только на том, что написано в уголовном деле — ты будешь относиться предвзято. Невозможно понять мотивы заключенного, если не знать его подноготную. В каком обществе он воспитывался, какие события привели его к преступлению… Специфика моей работы — не впадать в крайности. А это значит, что я не имею право ни осуждать, ни оправдывать, ни судить осужденного.

 

ТЕМАТИЧНИЙ ВИПУСК ПРОГРАМИ “КРИМІНАЛ” (ВІДЕО)

1Про в’язниці, в’язнів та проблеми пенетенціарної системи говорили на Телеканал “Прямий” із керівником пенітенціарного напряму нашої Асоціації Олександром Федоруком.

«Свого часу у нас були закони, за якими за вчинення особливого тяжких злочинів особу позбавляли життя, але все ж таки суспільство має демонструвати своє людське обличчя», – зазначає експерт, коментуючи питання смертої кари. Слухати коментарі Олександра можна на 9-й, 25-й та 42-й хвилинах.  Нагадаємо, що нещодавно Асоціацією УМДПЛ було укладено Меморандум про співпрацю із Міністерством юстиції по пенітенціарному напрямку.

Дивитися відео повністю можна на Facebook.

ЕКСПЕРТИ ОБГОВОРИЛИ ЗМІНИ ВНУТРІШНЬОГО РОЗПОРЯДКУ В УСТАНОВАХ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ

29570828_426856317759530_4096526030968267901_n29 березня Олександр Федорук, керівник пенітенціарного напряму Асоціації УМДПЛ, на дискусії “Обмеження прав в’язнів. Новели внутрішнього розпорядку” за організації ГО “Україна без тортур” розповів про права в‘язнів й їхні обмеження щодо внутрішнього розпорядку.

Експерт зробив коротку оцінку Правил внутрішнього розпорядку установ виконання покарань, розповів про суть та призначення цього документа, зокрема: правила мають містити чіткі норми, що мають відповідати на питання “як саме виконувати заходи, передбачені внутрішнім розпорядком дня для засуджених?”.

Так, за його словами, необхідно чітко розмежувати заходи передбачені розпорядком дня, режимом тримання, порядком застосування заходів безпеки тощо. Доцільно також прибрати нелогічні заборони для засуджених (зберігання кольорових олівців, копіювального паперу тощо), скоротити шляхом тлумачення кількість відсилочних норм та їх неоднозначне формулювання. Окрім того, має бути чітко видно різницю між режимом (порядком відбування покарання) та рівнем безпеки пенітенціарного закладу, в т.ч. чітко прописати ці поняття, а також визначити окремо особливості режиму тримання для кожного виду покарання (засуджені до позбавлення волі на певний термін, довічного позбавлення волі, арешту, обмеження волі).

Дізнатися більше…

БЕЗ ПРИСУТНОСТІ АДМІНІСТРАЦІЇ: ЩО ГОВОРЯТЬ В’ЯЗНІ ПРО В’ЯЗНИЦЮ (ДОСЛІДЖЕННЯ)

13508860_1759154847633326_2465443865100097617_n-768x512Думка в’язнів про перебування у в’язниці залежить від того, як адміністрація установи забезпечує реалізацію прав людини. Дослідження Експертного центру з прав людини показало зріз реальності, якою її cприймають в’язні. Олександр Федорук, експерт Асоціації УМДПЛ, пояснює, навіщо керівництву пенітенціарних установ звертати увагу на результати подібних досліджень.

У рамках дослідження «В’язниця очима в’язнів» Олександр опитав ув’язнених чоловічих виправних закладів. «Одні в’язні почуваються комфортно, а інші відчувають приниження. Анкетування відкрило об’єктивну ситуацію щодо різних категорій в’язнів», – зазначив Погляд на картину внутрішнього світу в’язниці був побудований на основі 5 ключових показників, а саме: повага до людської гідності; безпека; підтримка/допомога; справедливість; особистий розвиток.

Дізнатися більше…

ОЛЕКСАНДР ФЕДОРУК: «КЕРІВНИЦТВО ПЕНІТЕНЦІАРНИХ УСТАНОВ НЕСЕ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА ПОРУШЕННЯ ПРАВ ЛЮДИНИ»

20862399_326312291165057_1977393527_o-1-1Про це заявив Олександр Федорук, керівник програми «Права людини за ґратами», під час свого виступу на тему «Організація діяльності СІЗО через призму дотримання прав людини» 11 серпня 2017 року, другого дня учбово-методичних зборів з начальниками слідчих ізоляторів Міністерства юстиції України.

Протягом другого дня зборів учасники обговорили організацію оперативно-службової діяльності слідчих ізоляторів (установ виконання покарань). Керівники Центрального апарату Міністерства юстиції висловили критичні зауваження керівництву установ з низькими показниками роботи за підсумками першого півріччя цього року.

Дізнатися більше…

В’ЯЗНИЦЯ В УКРАЇНІ: ЩО ЗМІНИЛОСЯ І ЩО ВАРТО ЗМІНИТИ В СИСТЕМІ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ (ВІДЕО)

19656937_10154522092481898_2028751879067499147_nПро те, як сьогодні виглядає пенітенціарна система України, що вдалося змінити за останні роки та які проблеми й досі лишаються не вирішеними, під час дискусії «Пенітенціарна система в Україні: принципи, механізм, альтернативи» розповіли Олександр Федорук, керівник програми «Права людини за гратами» Асоціації УМДПЛ, Андрій Діденко, експерт Харківської правозахисної групи, «монітор», та Максим Буткевич, правозахисник, співкоординатор проекту «Без кордонів». Дискусія відбулася у рамках дискусійно-виставкового проекту «Місця несвободи», що проходив 26 червня – 9 липня 2017 року у Центрі візуальної культури. Відеозапис дискусії

Дізнатися більше…

КРИМІНАЛЬНИЙ ПСИХОЛОГ ВІТАЛІЙ ХВЕДЧУК: «БУДЬ-ЯКА ЛЮДИНА ПОТЕНЦІЙНО ЗДАТНА НА ЗЛОЧИН» (ІНТЕРВ’Ю) 

За даними Генеральної прокуратури, рівень злочинності в Україні за 2016 рік зріс удвічі. Щоб показати життя в українських в’язницях, команда програми «Права людини за ґратами» Асоціації УМДПЛ та творча група Real Stories Production розробили відеопроект «Життя за ґратами». Про те, що відчувають злочинці, чому будь-яка людина може опинитися у в’язниці та яке життя чекає на неї в українських установах виконання покарань виданню «Левый берег» розповів один із героїв фільму, начальник відділу ресоціалізації засуджених Мін’юсту, експертом з кримінальної психології Віталієм Хведчуком.

Дізнатися більше…

ГОЛОВНІ ТЕЗИ ЩОДО «ЗАКОНУ САВЧЕНКО» НА ОСНОВІ НАУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

БезымянныйГоловні тези щодо «Закону Савченко» на основі дослідження Науково-дослідного інституту вивчення проблем злочинності імені В.В. Сташиса на окреслив Олександр Федорук, керівник програми «Права людини за ґратами»:

  • Закон нікого не “випускає”, він лише припускає зарахування терміну перебування в СІЗО за іншими правилами.
  • Згідно з офіційними даними Державної пенітенціарної служби України від 1 квітня 2016 року за “Законом Савченко” звільнено 5,7 тисяч осіб. Ця цифра не є статистичним великим показником, який кардинально змінює ситуацію звільнення з місць позбавлення волі. Крім того, на травень 2016 року значна частина з уже звільнених все одно була б уже на свободі.
  • Те, що кожен шостий із 6 тисяч звільнених за “Законом Савченко” відбував покарання за вбивство, є звичайним показником для пенітенціарної системи України. Лише протягом 2015 року з установ виконання покарань було звільнено більш ніж 4 тисяч осіб, які вчинили вбивство.
  • У зв’язку з низкою соціально-політичних факторів в Україні некоректно основним фактором називати “Закон Савченко”. Рано чи пізно кожен звільнений засуджений і так вийшов би на свободу.

Переглянути відео програми «Перші про головне. Коментарі»  (про “Закон Савченко” з 42 хвилини).

ІНТЕРВ’Ю ПРО РЕФОРМУ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИ

Відповідь на це запитання у студії Громадського радіо надав Олександр Федорук, керівник програми «Права людини за ґратами».Sasha_Fedoruk

«Реформа пенитенциарной системы давно была на слуху. Работала группа экспертов в Минюсте. Они анализировали ситуацию внутри Пенитенциарной службы, процессы в учреждениях. Наработки Минюста широко обсуждались и были представлены на сайте», – зазначив Олександр Федорук. 

Дізнатися більше

Поділитися