Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Інформаційний бюлетень про реформу органів правопорядку в Україні. Випуск 6: березень-квітень 2018

0001

В черговому випуску інформаційного бюлетеня дізнавайтесь про Дисциплінарний статут Національної поліції та інші новини про хід реформи органів правопорядку навесні 2018 року.

Інформаційний бюлетень про реформу органів правопорядку в Україні. Вип. 6: березень-квітень 2018 року. – К. : Асоціація УМДПЛ, ЦППР, 2018. – 8 с.

Відповідальний за випуск: Сергій Баглай
Редактори: Олександр Банчук, Євген Крапивін
Дизайн, верстка: Іван Юрчик

Інформаційний бюлетень присвячено перебігу реформи органів правопорядку в Україні, насамперед поліції, прокуратури, Державного бюро розслідувань та змінам у кримінальному, кримінальному процесуальному законодавстві. Видається з метою посилення інформування суспільства, експертного середовища та міжнародних інституцій про стан реформування зазначених органів та сфер їхньої діяльності.

Періодичність: 1 раз / 2 місяці.

ЗАВАНТАЖИТИ.  

СТИСЛИЙ ОГЛЯД ВИПУСКУ № 6

I. НАЦІОНАЛЬНА ПОЛІЦІЯ

1.1. Парламент ухвалив Дисциплінарний статут Національної поліції

15 березня Верховна Рада ухвалила Дисциплінарний статут Національної поліції (проект Закону №4670). Фінальний варіант тексту поки невідомий, а сам закон наразі очікує на підпис Президента, і лише після цього – набере чинності через 3 місяці.

1.2. Експеримент з впровадження детективів поширено на всі обласні центри України

Голова Нацполіції Сергій Князєв повідомив про початок третьої фази впровадження служби детективів. Станом на квітень 2018 року підрозділи детективів працюють у кожному обласному управлінні поліції.

1.3. Опубліковано Стратегію розвитку МВС до 2020 року

1.4 Опубліковано Закон про реформу системи паркування транспортних засобів

Закон про реформування сфери паркування транспортних засобів ухвалений парламентом ще 21 грудня 2017 року набере чинності 27 вересня 2018 року. Документ покликаний вирішити проблему паркування у великих містах.

II. ПРОКУРАТУРА

2.1. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія прокурорів утворила власний
секретаріат

Утворення власного секретаріату у Кваліфікаційно-дисциплінарній комісії прокурорів продиктовано забезпеченням незалежності цього органу.

2.2. Рада прокурорів звернулась до Генерального прокурора з пропозицією повернути прокурорам класні чини

На думку Ради відсутність класних чинів у прокурорів негативно впливає на ефективність їх роботи. Водночас демілітаризація прокуратури була одним із здобутків початку реформування відомства.

II. ДЕРЖАВНЕ БЮРО РОЗСЛІДУВАНЬ

3.1. Верховна Рада повернула на доопрацювання законопроекти щодо ДБР

13 березня народні депутати повернули на повторне перше читання після доопрацювання всі три законодавчі ініціативи – № 5395 (ініціатор – Микола Паламарчук), № 6430 (Урядовий); № 7450 (ініціатори – Мустафа Найєм та інші).

3.2. Обрано перший склад Ради громадського контролю ДБР

30 березня відбулись Установчі збори Ради громадського контролю при ДБР. 27 квітня Директор цього органу підписав наказ про їх затвердження.

3.3. Директор ДБР опублікував звіт про свою діяльність відповідно до вимог Закону

30 березня Директор ДБР Роман Труба опублікував звіт про свою діяльність за грудень 2017 – березень 2018 року. Відповідно до ст. 23 Закону про ДБР директор цього органу зобов’язаний щорічно звітувати про свою діяльність до 1 квітня.

3.4. Тривають конкурси на посади у Бюро

III. Кримінальне правосуддя

4.1. Існування підрозділу слідчих в Міністерстві юстиції визнано
неконституційним

24 квітня Конституційний Суд ухвалив Рішення, яким визнав неконституційною частину 6 статті 216 КПК. Причиною такого рішення стало ієрархічне підпорядкування слідчих органів вищим посадовим особам Мін’юсту, яке не здатне забезпечити незалежність розслідування злочинів, вчинених проти осіб, які перебувають в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, одночасно підпорядкованих Міністерству.

4.2-4.4 Ініційовано зміни до законодавства, які мають усунути “поправку
Лозового”, яка набула чинності

6 квітня у Верховній Раді зареєстровано проект Закону № 8249 (ініціатори – Олена Сотник та інші), який усуває більшість негативних змін до КПК України, впроваджені так званою “поправкою Лозового”. 22 березня Парламент ухвалив в цілому проекту Закону №8151, що виключив положення про подання окремих клопотань виключно до судів в обласних центрах.

IV. Реформа сфери національної безпеки

В першому читанні ухвалено проект Закону про національну безпеку України

5 квітня парламент підтримав в першому читанні запропонований Президентом України проект Закону про національну безпеку України (реєстр. № 8068). Законопроект спрямований на приведення системи нацбезпеки у відповідність до стандартів країн-членів НАТО, однак містить суперечності із європейськими стандартами і положеннями.

VІ. Реформування системи фінансових розслідувань

Відповідно до Концепції реформування кримінальної юстиції України (2008) фінансова поліція залишається єдиним органом, який не створений, а система розслідування злочинів, які віднесені до його підслідності, не реформована. Протягом березня-квітня 2018 року у Верховній Раді України було зареєстровано три законопроекти, які мають реформувати систему фінансових розслідувань. На засіданні, 18 квітня 2018 року,
профільного Комітету відбувся розгляд зазначених законодавчих ініціатив. Всі три законопроекти було рекомендовано народним депутатам взяти за основу, тобто підтримати у першому читанні.

ЗАВАНТАЖИТИ.  

Поділитися

Інші новини