Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Інформаційний бюлетень про реформу органів правопорядку в Україні. Випуск 5: січень-лютий 2018

В свіжому випуску бюлетеню про реформу органів правопорядку читайте про створення Ради громадського контролю при ДБР та інші важливі новини.

Інформаційний бюлетень про реформу органів правопорядку в Україні. Вип. 5: січень-лютий 2018 року. – К. : Асоціація УМДПЛ, ЦППР, 2018. – 8 с.

Відповідальний за випуск: Сергій Баглай
Редактори: Олександр Банчук, Марина Цапок, Євген Крапивін
Дизайн, верстка: Іван Юрчик

Інформаційний бюлетень присвячено перебігу реформи органів правопорядку в Україні, насамперед поліції, прокуратури, Державного бюро розслідувань та змінам у кримінальному, кримінальному процесуальному законодавстві. Видається з метою посилення інформування суспільства, експертного середовища та міжнародних інституцій про стан реформування зазначених органів та сфер їхньої діяльності.

Періодичність: 1 раз / 2 місяці.

ЗАВАНТАЖИТИ.

Стислий огляд випуску 5

І. Реформа поліції

1.1 У Нацполіції створено Департамент стратегічних розробок і аналізу
Після ліквідація УБОЗу в 2015 році боротьбою з організованою злочинністю займались старі оперативники на місцях. В умовах нових загроз з боку злочинності поліція вирішила повернутись до формату роботи – спеціального підрозділу.
Наразі розпочався набір кадрів, сам департамент обіцяють доформувати до кінця року.
До речі, це був один із перших підрозділів, який розформовано на початку реформи, оскільки він був корумпований і використовувався з метою незаконного тиску на бізнес.
1.2 Завершився конкурс на посади керівників детективних підрозділів
За результатами конкурсу комісія визначала претендентів на посади керівників детективних підрозділів у всіх регіонах країни.
Нагадаємо, що у 2017 Нацполіція розпочала пілотний проект у восьми областях, який об’єднав слідчих та оперативних працівників під єдине підпорядкування та єдині посаді детектива.
1.3. Уряд затвердив Постанову про визначення довіри населення до поліції
7 лютого Кабмін ухвалив Постанову №58 “Про затвердження Порядку проведення оцінки довіри населення до Нацполіції”. Цей Порядок необхідний для переходу на нову систему оцінки роботи поліції за рівнем довіри населення, закладену у ч. 3 ст. 11 Закону про Нацполіцію. Наступний крок – розробка індикаторів, за якими буде вимірюватись динаміка, які мають бути вказані у відомчому наказі МВС.
ІІ. Прокуратура

2.1 Набув чинності порядок проведення службових розслідувань, що повертає старі практики тиску на прокурорів з боку керівництва

Набула чинності Інструкція про порядок проведення службових розслідувань в органах прокуратури, затверджена Наказом ГПУ №343 від 06.12.2017 року. Хоча за новим законодавством єдиним органом, який здійснює дисцпиплінарне провадження щодо прокурорів та притягує до відповідальності є КДКП, Інструкція повертає старі практики проведення службових перевірикок керівником щодо своїх підлеглих.

2.2 Генеральна прокуратура заявила про створення департаменту для керівництва у справах ДБР
21 лютого на прес-конференції за підсумками 2017 року Генеральний прокурор Юрій Луценко оголосив, що було прийнято рішення про створення Департаменту процесуального керівництва кримінальних проваджень, які розслідуються ДБР та органом, який тимчасово виконує його функції. Наразі керівництву апарату доручено підготувати організаційні та кадрові документи. Такий Департамент за словами Генерального прокурора має бути утворений до 15 квітня цього року.
ІІІ. Державне бюро розслідувань
3.1  Затверджено низку важливих документів щодо діяльності Державного бюро розслідувань

У січні 2018 року було опублікованого такі документи, що забезпечують діяльність ДБР:
– Положення про Раду громадського контролю при ДБР та порядок її формування (затверджено Постановою КМУ №1086 від 20 грудня 2017 року);
– Типовий порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у ДБР (затверджено Постановою КМУ №1069 від 20 грудня 2017 року);
– Регламент реалізації повноважень Директором ДБР (затверджено Наказом ДБР №6 від 31.01.2018 року).

3.2  В ДБР створені внутрішніх комісії для відбору працівників, до складу яких увійшли представники громадськості
Внутрішні комісії будуть відбирати рядових працівників ДБР. Водночас зовнішня комісія, яка вже обрала Директора ДБР та його заступників, обиратиме  керівників підрозділів центрального апарату, директорів територіальних органів, керівників та працівників підрозділів внутрішнього контролю.

3.3  Державне бюро розслідувань оголосило про проведення конкурсу з формування Ради громадського контролю

До 7 березня громадські об’єднання, які не менше двох років проводять діяльність, пов’язану із правозахисною сферою, можуть подавати свої кандидатури до РГК ДБР. Цей орган складається з 15 членів та обирається строком на 1 рік. Склад Ради формуватиметься шляхом рейтингового голосування за кожну кандидатуру на установчих зборах, які відбудуться 30 березня. Голосувати буде кожен кандидат, присутній особисто на установчих зборах.
3.4 Комітет розглянув проект Закону №6430
 
IV. Кримінальне правосуддя
4.1 При правоохоронному Комітеті створено робочу групу з напрацювання системних змін до КПК України

6 грудня за засіданні Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності створено робочу групу з напрацювання системних змін до КПК. 22 лютого відбулось установче засідання, на якому вирішувались організаційні питання, зокрема поділено учасників на 5ть робочих груп. Нагадаємо, що наразі до Ради подано понад 100 законопроектів, якими вносяться зміни до КПК. Загалом за від дня набрання чинності нової редакції до КПК до нього внесено 569 змін до статей, які вносилися 52 законами та одним рішенням Конституційного суду.
4.2 У Раді зареєстровано законопроекти, які мають запобігти колапсу розслідування злочинів

У Верховній Раді України зареєстровано законопроекти №7547 та 7547-1 з метою виправлення змін, ухвалених разом із новими процесуальними кодексами, “поправкою Лозового”, які можуть призвести до колапсу розслідування злочинів. Небезпечні положення набудуть чинності 15 березня цього року.

Цю публікацію створено за підтримки Європейського Союзу. Зміст публікації не є відображенням офіційної позиції Європейського Союзу.

ЗАВАНТАЖИТИ.

Поділитися

Інші новини