Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Правозахисники обговорили з органами влади Альтернативний звіт до Комітету ООН проти катувань

16 квітня 2025 року правозахисники разом із органами влади обговорили Альтернативний звіт до Комітету ООН проти катувань щодо виконання Україною своїх міжнародних зобов’язань за Конвенцією проти катувань та інших жорстоких, нелюдських або таких, що принижують гідність, видів поводження і покарання.

У заході взяли участь представники Міністерства юстиції, Національної поліції, Державної кримінально-виконавчої служби, Офісу генерального прокурора, Координаційного центру з надання правничої допомоги, Уповноваженого ВР з прав людини, а також експерти правозахисних організацій.

DSC_3086
Під час презентації були представлені ключові розділи та рекомендації звіту, а також відбулося їхнє обговорення.

Асоціація FREERIGHTS відповідала за розробку двох розділів: “Визначення катувань” та “Розслідування та притягнення до відповідальності за катування та жорстоке, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження та покарання”.

Розділи представив виконавчий директор Асоціації Вадим Пивоваров.

DSC_3100
У першому розділі акцентувалась увага на необхідності приведення національного законодавства до міжнародних стандартів у сфері визначення спеціального суб’єкта злочину “Катування”, яким чином діюча редакція профільної статті Кримінального кодексу не сприяє. 

“Порушником статті катувань в рамках міжнародних стандартів може бути виключно функціонер держави. Але в Україні, якщо опиратися на норми діючої редакції 127-ї статті ККУ, органи правопорядку можуть відкрити кримінальне провадження за катування на будь-яку особу, незалежно від її зв’язку з державними органами. Наприклад, у контексті домашнього насильства, кримінальних розборок або злочинів на ґрунті ненависті”, – повідомив Вадим Пивоваров. 

Як приклад він згадав резонансну справу, яка трапилася в січні цього року в Білій Церкві, коли група підлітків побила 12-річну дівчину. Проти одного з учасників відкрили кримінальне провадження в тому числі за статтею “Катування”. 

“Це не тільки розмиває статистику, коли неможливо встановити кількість випадків катувань, в яких відповідно до Конвенції мають виступати виключно спеціальні суб’єкти, але також і негативно впливає на захист постраждалих. Адже катування – це зазвичай складні справи, які вимагають особливого підходу в розслідуванні, експертизі та кваліфікації”, – підсумав керівник Асоціації.

В розділі про розслідування катувань було акцентовано увагу на важливості пріоритизації розслідування катувань органами правопорядку, насамперед Державним бюро розслідування, у якого фігурантами справ є представники держави. 

“До повноважень ДБР віднесено широкий спектр суб’єктів і сфер діяльності, які перевантажують його роботу. Це негативно впливає на ефективність боротьби зі злочинами, такими як катування та жорстоке поводження. Хоча, саме на протидію цим злочинам був суспільний запит, коли йшлося про створення ДБР. Але на практиці пріоритетом у його роботі залишаються справи щодо розслідування злочинів у сфері економіки й протидії корупції, тоді як справи щодо катувань розслідуються неефективно та затягуються”, – зазначив Вадим Пивоваров. 

Всі підготовлені розділи також містять рекомендації органам державної влади, які мають сприяти приведенню законодавства та правозастосовучої практики до міжнародних стандартів протидії катувань, а також покращити ситуацію в цій сфері.

Ознайомитися з текстом аналітичного звіту можна українською та англійською мовами.

Захід організований Центром прав людини ZMINA у співпраці з Ukrainian Legal Advisory Group (ULAG), ГО “Україна без тортур” та Freerights за підтримки World Organization Against Torture”ї (OMCT).

Твітнути
Поділитися
Поділитися

Інші новини