Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Правозахисники закликають тиснути на Росію для гуманітарного доступу до затопленого лівобережжя Херсонщини

6 червня 2023 року Російська Федерація, підірвавши дамбу Каховської ГЕС, вчинила чи не найбільшу екологічну і техногенну катастрофу за останні 30 років. Наразі відомо про підтоплення 68% лівобережжя та 32% правобережжя Херсонської області, і вода продовжує прибувати. Крім того, зафіксовано перші жертви катастрофи: станом на 9 червня щонайменше дев’ять людей загинуло в затоплених Олешках, окупованих збройними силами РФ. Але реальна кількість загиблих на правобережжі стане відомою лише після стабілізації рівня води, а на лівобережжі – після деокупації.

За попередніми даними, більш ніж 80 населених пунктів на обох берегах Дніпра зіткнуться з ускладненням водопостачання Херсонської, Миколаївської, Дніпропетровської та Запорізької областей, а також Північного Криму. Наразі вже ускладнено постачання прісної води, необхідної для життєдіяльності більшості населених пунктів Півдня України.

На правобережжі Херсонської області українська влада розпочала евакуацію та подолання наслідків катастрофи одразу після підриву російськими військовими дамби Каховської ГЕС. Евакуаційні дії відбуваються безперервно попри регулярні обстріли російськими військами районів, з яких проводиться евакуація цивільних.

Але на лівобережжі, яке окуповане Російською Федерацією, окупаційна влада не тільки не евакуює мешканців лівого берега, але й перешкоджає евакуації, яка здійснюється людьми самостійно чи за допомогою волонтерських ініціатив. Російські військові встановили блокпости на виїздах з підтоплених населених пунктів та перешкоджають евакуації, обстрілюючи катери та човни тих, хто намагався врятуватися. Дозвіл на виїзд із деяких підтоплених населених пунктів надавався тільки особам, які мають російські паспорти або дали хабар військовим. У важких обставинах опинилися громадяни  вразливих категорій, зокрема родини з новонародженими та малолітніми дітьми, які не отримували російські свідоцтва про народження, через що батькам цих дітей російські військові не дозволяють вивезти дітей за межі області.

Ситуація в населених пунктах лівобережжя вкрай критична. Дорослі, діти та тварини рятуються на дахах будинків, без питної води, харчових продуктів та ліків. Також важливо, що в криницях та відкритих водоймах можуть опинитися хімікати, збудники хвороб із кладовищ, каналізаційних стоків, сміттєзвалищ, що призведе до виникнення епідемії інфекційних хвороб. Підтоплення також створило додаткову загрозу для цивільного населення обох берегів Херсонщини через велику кількість мін, боєприпасів та інших вибухонебезпечних предметів, які дрейфують під тиском великої маси води.

Російська Федерація вчергове своїми діями показує жорстокість та байдужість до цивільного населення, яке перебуває на окупованих нею територіях. Якщо процес евакуації цивільних не розпочнеться негайно, рахунок загиблих піде на сотні, а то й тисячі.

Ми закликаємо міжнародну спільноту терміново вжити всіх можливих заходів для отримання гуманітарного доступу до зони затоплення на лівому березі Херсонської області в будь-який спосіб, що дозволить урятувати життя людей.

Центр прав людини ZMINA

Громадська організація КримSOS

Громадська організація “Донбас СОС”

Благодійний фонд “Право на захист”

БФ “Восток SOS”

БФ “Стабілізейшен Суппорт Сервісез”

Об’єднання родичів політв’язнів Кремля 

Харківський інститут соціальних досліджень

Освітній дім прав людини – Чернігів

Медійна ініціатива за права людини

ПЦ “ДІЯ”

Адвокатська дорадча група

ПЛАТФОРМА ЗВІЛЬНЕННЯ ПОЛІТВ’ЯЗНІВ

ГО “Україна без тортур”

Асоціація УМДПЛ

Центр громадянських свобод

Кримська правозахисна група

Колегія юристів з морського права України

Центр громадянської просвіти “Альменда”

Регіональний центр прав людини

Дім прав людини “Крим”

Харківський антикорупційний центр

ГО “Helping to Leave”

ГО “Фонд підтримки фундаментальних досліджень”

Поділитися

Інші новини