Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”
Відбувся круглий стіл на тему: “Спільні провадження Офісу Омбудсмана та громадських активістів за фактами порушень прав вразливих груп населення: принципи, досвід, перспективи”
8 жовтня 2014 року в приміщенні Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини відбувся круглий стіл на тему: “Спільні провадження Офісу Омбудсмана та громадських активістів за фактами порушень прав вразливих груп населення: принципи, досвід, перспективи”.
У заході взяли участь працівники Офісу Омбудсмана: Юрій Бєлоусов, Сергій Швець, Євгеній Прусов, Віктор Чупров, Валентина Оболєнцева, а також представники неурядових організацій, які у період з вересня 2013 року по вересень 2014 року брали участь у проведенні спільних проваджень щодо порушення прав наркозалежних та секс-працівників.
Засідання відкрив Юрій Бєлоусов, Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, який зазначив, що саме на прикладі роботи з клієнтами програми замісної терапії і тих злочинів, з якими вони стикаються, почав формуватися альтернативний механізм розслідувань порушень прав людини і неналежного поводження з боку працівників правоохоронних органів. Також він подякував Міжнародному фонду «Відродження» за сприяння в організації даних заходів та працівникам неурядових організацій, які брали участь у спільних провадженнях.
Андрій Толопіло, керівник проекту, розповів про ідею виникнення даного механізму, виокремив декілька напрямків діяльності, а також звернув увагу на типові порушення прав даних категорій населення працівниками міліції, зокрема: щодо наркозалежних, то це умисне використання станів наркотичної залежності і вразливого становища для вимагання або спроби звинуватити людину у вчинках, які вона не здійснювала; щодо секс-працівників – це сексуальне насилля, вимагання грошей та примушування підписати різні процесуальні документи, протоколи для забезпечення видимості ефективної роботи правоохоронців. Окрім того він зауважив, що між підрозділами міліції достатньо хороша комунікація, тому якщо за якісь злочини притягують до відповідальності їхніх колег, це швидко стає відомо і беруться до уваги відповідні ризики, щоб не піддавати себе небезпеці.
Сергій Швець, керівник Відділу спеціальних проваджень Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини, повідомив, що протягом зазначеного періоду було проведено заходи по 32 провадженнях Уповноваженого у справах про порушення прав і свобод представників вразливих груп населення, з них: 16 за конкретними фактами стосовно конкретних осіб (охоплено 11 регіонів) і 16 за фактами системних порушень прав невизначеного кола потерпілих осіб (охоплено 16 регіонів). У зв’язку з досягненням бажаних результатів закрито 6 проваджень, за відсутності необхідності подальшого реагування закрито 4, а по 6 ще проводиться комплекс заходів, необхідних для їх завершення.
Про реальні випадки правопорушень та проблеми, які виникали в ході проваджень, розповіли представники громадських організацій: Володимир Шевченко, Юрій Франків, Валерія Коломієць, Андрій Шніцар та Юлія Палагнюк.
Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів, наголосив на важливості подальшої підготовки активістів та залучення широкого кола суспільства до зазначених проблем. За його словами, хорошим показником роботи новоствореного механізму є зростаюча кількість історій успіху даних справ. Також він подякував Офісу Омбудсмана за відкритість до співпраці із громадськістю та всім, хто долучився до реалізації проекту і висловив сподівання на подальшу взаємодію.
Представник Міжнародного фонду «Відродження» Олена Кучерук, підкреслила значущість здійснення спільних проваджень та підтримала думку щодо широкого висвітлення даної проблематики, оскільки це є своєрідною превенцією і профілактикою згаданим порушенням.