Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Воєнний стан як правовий механізм, — коментар юриста

1039675

Сьогодні, 26 листопада, на сайті Президента України опублікований Указ №390/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року “Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні”».

Документ вводить в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 листопада 2018 року «Щодо надзвичайних заходів із забезпечення державного суверенітету і незалежності України та введення воєнного стану в Україні» «у зв’язку з черговим актом збройної агресії з боку Російської Федерації, що відбувся 25 листопада 2018 року у районі Керченської протоки проти кораблів Військово-Морських Сил Збройних Сил України».

Текст законопроекту про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» шукайте за посиланням. Читайте також допис щодо цього питання на  Facebook-сторінці юриста.

yevgen-krapyvin-350x233

«Воєнний стан – це особливий правовий режим, яким накладаються обмеження на реалізацію прав і свобод громадян. Мета: скоординувати роботу органів влади, військових адміністрацій та ОМС під військовим командуванням. Такий стан викликаний агресію щодо держави та у зв’язку із загрозою для територіальної цілісності. Вводиться за пропозицією РНБО до Президента, який готує відповідний Указ та подає його на затвердження до Верховної Ради України разом із законопроектом.

Головне, що строк дії режиму воєнного стану, території на якій він оголошується та права, які підлягають обмеження – все це має бути предметом цього Указу і законопроекту. Загалом мова йде більше про державну політику – чітко оголосити про агресію щодо України з боку Російської Федерації, адже правовий режим на території Операції Об’єднаних Сил за кількістю обмежень не уступає воєнному стану.

Під обмеження можуть потрапити мирні зібрання (наприклад, акції “євробляхерів”), свобода пересування (особливості в’їзду/виїзду за кордон, запровадження комендантської години тощо). Також це стосується ЗМІ – воєнний стан передбачає, що командування зможе контролювати підприємства зв’язку, телерадіоорганізації та видавництва з метою проведення роз’яснювальної роботи серед військових і цивільного населення. Обмеження простягаються аж до запровадження трудової повинності для працездатних осіб, примусового відчудження майна для потреб оборонної промисловості тощо. Їх вид, інтенсивність та характер будуть чітко вказані у відповідних нормативно-правових актах.

Щодо виборів – вони будуть перенесені. Президентські вибори хоча і мали відбутись 31 березня, однак виборча кампанія починається за 90 днів, тобто 31 грудня цього року. Отже, якщо воєнний стан буде введено на 60 діб, то як мінімум на місяць вибори Президента України будуть відтерміновані.

Воєнний стан як механізм запроваджується вперше. Про нього багато говорили у 2014 році, водночас таке рішення не було прийнято РНБО і Президентом. Сьогодні така ймовірність набагато вища».

Поділитися

Інші новини