Асоціація
УКРАЇНСЬКИХ МОНІТОРІВ ДОТРИМАННЯ
ПРАВ ЛЮДИНИ В ДІЯЛЬНОСТІ ПРАВООХОРОННИХ ОРГАНІВ

Як саме поліція повинна фіксувати дії громадян на відео? Інструкція

1-1

📍 Портативний (нагрудний) відеореєстратор закріплюється на форменому одязі поліцейського на грудях (ближче до плечового суглоба) так, щоб не заважати діям співробітника. Також дозволяється встановлення портативного відеореєстратора на шоломі або зброї, якщо їх конструкція передбачає таку можливість. Для більш якісної фіксації подій, поліцейський може тримати портативний відеореєстратор у руках.

Прилад включається з моменту початку виконання поліцейським службових обов’язків, а відеозйомка повинна вестися безперервно до її завершення. При включенні портативного відеореєстратора, співробітник має переконатися у точності встановлених на ньому дати та часу. Тимчасово припинити відеозпис поліцейський має право лише у зв’язку з виникненням особистих приватних потреб – відвідування вбиральні, на час перерви для приймання їжі тощо.

📍 Відеореєстратор у службовому автомобілі може бути встановлений як у салоні, так і зовні транспортного засобу з метою забезпечення максимальної фіксації навколишньої обстановки або подій всередині авто.

Включення також здійснюється з моменту початку виконання службових обов’язків, а відеозапис ведеться безперервно до його завершення. При включенні відеореєстратору поліцейський зобов’язаний переконатися у точності встановлених на пристрої дати та часу.

📍 Стаціонарна система відеозапису може розміщатись по зовнішньому периметру доріг і будівель, як громадських, так і органів поліції. Крім цього, система використовується у деяких службових приміщеннях підрозділів поліції, у тому числі в спеціальних приміщеннях, призначених для утримання затриманих та взятих під варту осіб. Стаціонарна система відеозапису має працювати у цілодобовому режимі.

📍 Які обов’язки поліції при використанні відеореєстраторів та стаціонарних систем відеозапису? Отже, поліцейським забороняється:

1) самовільне видалення відеозаписів з носіїв, заміна цих носіїв, зміна їх системної дати та часу;
2) примусове виключення відеореєстраторів, у тому числі на вимогу сторонніх осіб;
3) перешкоджання здійсненню відеозапису;
4) використання відеореєстраторів у випадках, не пов’язаних із здійсненням повноважень поліції;
5) копіювання, передання інформації з відеореєстраторів стороннім особам.
За фактами втрати або пошкодження відеореєстратора чи карти пам’яті, складових частин стаціонарної системи, проводиться службове розслідування.

📍 З якою метою здійснюється відеозапис?

Технічні пристрої відеофіксації використовуються з метою:
– попередження, виявлення або фіксування правопорушення;
– охорони громадської безпеки та власності;
– забезпечення безпеки осіб;
– забезпечення публічної безпеки і порядку.

📍 Які строки зберігання отриманих відеозаписів?

Відеозаписи із стаціонарної системи, портативних та автомобільних відеореєстраторів повинні зберігатися у поліції протягом 30 діб. За рішенням керівника органу поліції строк зберігання відеозаписів може бути збільшений:
– у разі їх використання при здійсненні оперативно-розшукової діяльності;
– у рамках розслідування кримінального провадження або провадженнях у справах про адміністративні правопорушення;
– у разі фіксації надзвичайних подій за участю особового складу поліції;
– якщо відеозаписи можуть бути використані в процесі службової діяльності органів поліції;
– якщо відеозаписи можуть бути використані під час проведення службових розслідувань.

📍 Кому і у яких випадках передаються відеозаписи?

Відеозаписи або їх копії можуть бути надані лише за вмотивованими запитами органів державної влади, органів досудового розслідування, прокуратури, слідчого судді та суду, поліцейського та інших осіб у порядку, передбаченому законодавством України.

Передавання відеозаписів, отриманих з відеореєстраторів та за допомогою стаціонарних систем, для використання засобами масової інформації, а також поширення в мережі Інтернет, проводиться з дозволу керівника органу поліції. Таке передавання здійснюється виключно з метою забезпечення безпеки та захисту інтересів громадян, суспільства і держави, а також з метою захисту гідності та честі працівника поліції.

💻 Текст «Використання поліцією відеореєстраторів: що треба знати» із коментарем експерта читайте повністю на сайті Антидот. Цей допис також доступний на нашій Facebook-сторінці.

Поділитися

Інші новини