Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Заява громадських організацій щодо забезпечення прямої трансляції співбесід з кандидатами в члени ВККС

28 березня Вища рада правосуддя затвердила Методику проведення співбесіди, відбору та призначення кандидатів на посаду члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України. Цим документом ВРП встановила, що співбесіди з кандидатами проходитимуть без прямої трансляції, натомість записи співбесід будуть публікуватися після завершення інтерв’ю зі всіма кандидатами.

Вважаємо, що такий підхід не відповідає вимогам закону і не сприяє суспільній довірі до результатів відбору. Закон чітко встановлює, що ВРП проводить співбесіди з кандидатами на посади членів ВККС відкрито. Неодмінною складовою відкритості процесу формування нового складу ВККС є трансляція співбесід. Вона дозволяє широким верствам суспільства слідкувати за процесом та формує атмосферу відкритості та довіри до його результатів. Суспільна довіра до нової ВККС є тим більше важлива, оскільки саме на ній лежатиме відповідальність за добір суддів на більш як 2 тисячі вакансій, а також завершення кваліфікаційного оцінювання. Якісний склад ВККС визначить долю судової влади України на десятиліття вперед. Суспільна довіра до процесу його формування є конче необхідною не лише для успіху реформи. Від неї безпосередньо залежатиме перспектива членства України в Європейському Союзі.

У Методиці ВРП зазначила, що не проводитиме прямих трансляцій “для забезпечення рівних умов для всіх кандидатів, які проходять співбесіди в різні дні”. Вважаємо, що такий підхід є невиправданим, адже суспільний інтерес щодо відкритості процесу допереважає будь-яку потенційну шкоду, яку може викликати пряма трансляція. На додаток, Конкурсна комісія, яка здійснювала відбір кандидатів, транслювала всі співбесіди з кандидатами в режимі реального часу. Останніми роками пряма трансляція співбесід з кандидатами під час відкритих конкурсів на високі державні посади стала звичною практикою. Жодних сумнівів щодо того, що такий підхід може поставити кандидатів у нерівні умови не виникало ані в суспільства, ані в учасників конкурсів. Тому вважаємо позицію ВРП абсолютно непослідовною та такою, яка зашкодить суспільній довірі до процесу формування нового складу ВККС.

У зв’язку з цим закликаємо ВРП внести зміни до своєї Методики та забезпечити прямі трансляції співбесід зі всіма кандидатами на посади членів ВККС.

Фундація DEJURE
Центр протидії корупції
ГО “Автомайдан”
ГО “Експертна група “Сова”
Центр прав людини ZMINA
Асоціація УМДПЛ
StateWatch
ГО “Антикорупційний штаб”
Transparency International Ukraine
Рух ЧЕСНО
ACREC
Ukrainian Legal Advisory Group
Центр економічної стратегії
ГО “Платформа Громадський контроль”
Центр громадянських свобод
Інститут законодавчих ідей
Харківський антикорупційний центр

Поділитися

Інші новини