Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Історія

Протягом 2005-2010 рр. Міністерство внутрішніх справ України за сприянням неурядових організацій створило три інституції, важливих для встановлення громадського контролю над діяльністю міліції та її відповідності міжнародним стандартам в галузі прав людини. До зазначених інституцій належали:

– мобільні групи з моніторингу спецустанов МВС (ізолятори тимчасового тримання, кімнати для доставлених, приймальники-розподільники для дітей) як прототип національного превентивного механізму протидії тортурам (з 2004);

– громадська рада із забезпечення прав людини при МВС і його регіональних управліннях (з 2005);

– Управління моніторингу дотримання прав людини в діяльності органів внутрішніх справ (УМДПЛ). Це був унікальний підрозділ для України, що з 2008 по 2010 роки виконував, по суті, функції Поліцейського Омбудсмана.

Діяльність зазначених інституцій, незважаючи на опір “старої гвардії” з числа керівників підрозділів, забезпечила прозорість роботи органів внутрішніх справ.

Після зміни українського Уряду в березні 2010 року ставлення МВС до дотримання прав людини суттєво змінилося. Одним з перших рішень нового Міністра МВС було скасування Управління моніторингу дотримання прав людини, працівники якого були звільнені в найкоротші строки і всупереч всім нормам трудового законодавства.

У цій ситуації активісти правозахисних організацій спільно з працівниками колишнього Управління вирішили сформувати спеціалізований сектор громадського контролю за правоохоронними органами. Головним “двигуном” цього процесу стала нова всеукраїнська неурядова організація “Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів“, створена в червні 2010 року з числа колишніх працівників Управління.

 

Поділитися