Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”
Моніторити поліцію – це просто!
Асоціація УМДПЛ вирішила підтримати друзів та колег, які в містах України своїми щоденними зусиллями змінюють обличчя нашої поліції. Пропонуємо Вашій увазі серію публікацій, які познайомлять вас ближче з цими чудовими людьми!
Одним з найактивніших міст, де діє Моніторингова кампанія «Поліція під контролем» – Харків. Саме там монітори, одними з перших поміж інших областей, перевірили роботу всіх відділків та успішно представили її результати під час прес-конференції. Після чого, місцева поліція просто змушена була змінювати підходи до своєї роботи. Громадський контроль за діяльністю поліції в цьому місті здійснюють активісти Юлія Третяк, Сергій Гаджиєв та Юлія Гаджиєва. Правозахисники діляться з нами своїм баченням моніторингової діяльності.
Познайомились харківські монітори на тренінгу Асоціації УМДПЛ влітку 2016 року. «Відтоді ми провели у Харкові дві великі моніторингові кампанії, не враховуючи окремих моніторингових візитів», – розповідає Юлія Третяк, монітор кампанії «Поліція під контролем» у Харківській області.
Дівчина здобуває професію, дотичну до роботи поліцейського. Проте, за її словами, вища юридична освіта не дає знань про громадський моніторинг правоохоронних органів. «Я навчаюсь на слідчого-криміналіста. Раніше я, як і мої одногрупники, які вивчають право і згодом будуть працювати юристами, не мала уявлення про елементарні речі, наприклад, про те, які права маю при затриманні або як має бути облаштоване відділення поліції», – зізнається правозахисниця.
«Я вважала поліцію каральним органом, який не забезпечує потреби громадян та не дотримується їхніх прав. Після тренінгу (Асоціації УМДПЛ – авт.) ми усвідомили, що маємо право контролювати поліцію. Крім того, це зовсім не важко і дуже цікаво», – наголошує Юлія Третяк.
Сьогодні власними силами харківські монітори впроваджують точкові зміни. Юлія пояснює: «Недалеко від нас знаходиться відділ поліції. Ми постійно туди навідуємося, надаємо персоналу рекомендації з покращення його роботи. Контролюємо, як їх виконують працівники відділу. Наші моніторингові візити у рамках кампанії «Поліція під контролем» – не просто здобутий досвід, це й реальні зміни у нашому місті».
Щоб посилити ці зміни, чотири активісти, які познайомились під час вищезгаданого тренінгу Асоціації УМДПЛ, нещодавно зареєстрували власну громадську організацію – ГО «Незалежний Центр Розвитку Єврорегіону Слобожанщини». Активісти прагнуть впровадити у діяльність поліції Харківської області принципи сommunity policing, розбудовуючи ефективний діалог між громадянами та поліцією.
«Співпраця з Асоціацією у рамках Моніторингової кампанії «Поліція під контролем» триває, адже ідеальний підхід до роботи поліції потребує ще багато часу та зусиль», – зазначає Юлія Гаджиєва.
Приклад Харкова показує: при правильному підході моніторингова діяльність дає позитивні результати. Хочете досягати змін з нами? Подавайте до 28 квітня заявки на участь у серії нових тренінгів «Громадський моніторинг правоохоронних органів: оцінюємо відкритість» у чотирьох містах України.