Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Основні досягнення

Найбільш відомі продукти Асоціації УМДПЛ:

Моніторингова кампанія “Поліція під контролем”

“Поліція під контролем” – це Всеукраїнська кампанія громадського моніторингу, під час якої громадські активісти перевіряють, наскільки сумлінно і відповідно до законодавства працівники поліції виконують свої обов’язки.

Перш за все моніторинг стосується служб і підрозділів поліції, які безпосередньо контактують з населенням: патрульної служби, служби дільничних інспекторів поліції, діяльність чергових частин. Моніторинг передбачає отримання інформації про діяльність цих служб та надання правової оцінки діям правоохоронців, зокрема, дотриманню ними вимог нормативних актів Національної поліції та МВС України.

За підсумками таких спостережень експерти готують рекомендації для Національної поліції та МВС України про те, як покращити роботу правоохоронців із громадянами. Ця інформація, що збирається “із землі”, відображає реальну практику застосування законодавства. Потім враховується у аналітичних звітах, практичних посібниках, пропозицій до законопроектів тощо

Кампанію координує Асоціація УМДПЛ, експертами якої розроблений інструментарій громадського моніторингу, а також були проведені тренінги для активістів неурядових організацій та журналістів.

Активістів, що займаються моніторингом, називають моніторами.


Мобільний додаток “Порадник «Поліція під контролем»”

Мобільний додаток “Поліція під контролем” — це правова інформація про те, як поводитись із правоохоронцями в різних життєвих ситуаціях, зокрема конфліктних.

Кожен охочий може безкоштовно завантажити правовий порадник, який має відповідну веб-версію на сайті Асоціації УМДПЛ. Там також можна знайти кнопки для завантаження мобільного додатку власникам операційних систем Android та iOS або самостійно знайти додаток в Google Play/iTunes.

“У своєму повсякденному житті будь-хто може стати жертвою незаконних дій з боку правоохоронних органів. Раніше ми багато друкували матеріалів із правовими порадами, але не завжди зручно носити з собою брошури. Відтепер усі охочі можуть мати порадник у своєму мобільному телефоні і в будь-який час ознайомитися з важливою інформацію, до того ж, абсолютно безкоштовно” — наголошує на актуальності такого порадника для українців Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації УМДПЛ.

Порадник складається із 17 розділів, де послідовно викладено матеріал щодо контакту з працівниками поліції: “Зустріч із поліцейським на вулиці”, “Особистий огляд і огляд речей”, “Застосування спецзасобів”, “Поліція зупинила Ваш автомобіль”, “Ви перебуваєте у кімнаті для затриманих”, “До Вас прийшов поліцейський”, “Фото-, відео-, аудіофіксація діяльності поліції” та ін. До того ж, у пораднику Ви знайдете номера телефонів та адреси територіальних відділень поліції, а також контакти організацій, де можна отримати консультацію чи правову допомогу.


Науково-практичне видання “Права людини в діяльності української поліції”

Щороку експерти Асоціації аналізують та узагальнюють стан дотримання прав людини в діяльності української поліції, надаючи цілісну картину порушень прав і свобод людини протягом року. Результатом такого аналізу є науково-практичне видання “Права людини в діяльності української поліції”, яке було запроваджено 2008 року. Головний фокус видання направлений насамперед на аналіз дотримання поліцією основоположних прав та свобод, що закріплені в Європейській конвенції з прав людини: теми розділів, що в ньому висвітлюються відповідають основним статтям Конвенції (право на життя, заборона катування тощо). Аналіз ґрунтується на різних джерелах інформації — офіційній статистиці органів державної влади, результатах соціологічних досліджень, матеріалах Всеукраїнської моніторингової кампанії «Поліція під контролем», індивідуальних зверненнях громадян та повідомлень в засобах масової інформації.

Найбільш відомі проекти:

Реформа органів правопорядку: участь Асоціації УМДПЛ

В умовах відсутності політичної волі керівництва держави до системних змін за роботу над відновленням довіри населення до міліції та системи кримінальної юстиції загалом взялися експерти — правозахисники, науковці, активісти. В березні 2014 року була сформована громадська робоча група, мета якої — підготовка та впровадження громадського бачення реформи органів правопорядку в Україні. Робота по підготовці та запровадженню реформ ведеться в рамках ініціативи «Реанімаційний пакет реформ» та координується Асоціацією УМДПЛ спільно із Центром політико-правових реформ. Робоча група з реформування органів правопорядку об’єднує найбільш знаних експертів у сфері, авторів багатьох нормативних документів, які вже ухвалені і діють в країні, активних учасників кампаній громадського контролю за правоохоронцями, практиків.

Детально про всі напрацювання можна прочитати у виданні “Реформа органів правопорядку в Україні: роль громадськості у процесі реформ” (2015).


Співпраця з Уповноваженим ВР України з прав людини – розслідування

Асоціацією УМДПЛ починаючи з 2013 року напрацьовується та удосконалюється механізм громадсько-парламентського розслідування порушень прав вразливих груп населення (ГПР). Суть механізму полягає у тому, що представники громадськості проводять громадські розслідування конкретних фактів та системних порушень прав представників цих категорій, а результати цих розслідувань передають Уповноваженому з прав людини. За наявності підстав Уповноважений за результатами громадських розслідувань відкриває провадження у справі про порушення прав людини, до якого за необхідності залучає експертів від громадськості, які в подальшому приймають участь в провадженні на підставі персональних довіреностей Уповноваженого. За результатами таких спільних громадсько-парламентських розслідувань до відповідних державних органів спрямовуються акти реагування Уповноваженого з метою усунення виявлених порушень та забезпечення ефективних офіційних розслідувань.

Восени 2015 року було презентовано фільм-розслідування “На роздоріжжі”. Стрічку присвячено проблемі незаконного насильства з боку співробітників правоохоронної системи та пенітенціарної служби над наркозалежними людьми.


Співпраця з Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини – національний превентивний механізм

Національний превентивний механізм (НПМ) працює в Україні починаючи з 2012 року за моделлю “Омбудсман+”. Детальну інформацію про нього можна знайти на веб-порталі – http://www.npm.org.ua/.

Понад дві третини міць несвободи в Україні знаходяться у віданні Національної поліції України та Державної пенітенціарної служби України. Асоціація УМДПЛ, що спеціалізується на роботі із правоохоронними органами, постійно підвищує рівень знань моніторів НПМ у цій сфері шляхом проведення тренінгів та надання консультацій, видає спеціалізовані інформаційні матеріали для підвищення якості візитів до таких установ, розробляє та підтримує роботу електронної бази даних, що зберігає усю інформацію про візити в одному місці та надає можливість обробки статистичних даних тощо.

Поділитися