Державне бюро розслідувань: експерти окреслили перспективи 2018 року

29 травня 2018 р. під час круглого столу «Державне бюро розслідувань: перспективи формування у 2018 році» Центр політико-правових реформ, StateWatch та Асоціація УМДПЛ представили основні перспективні зміни законодавства щодо діяльності Державного бюро розслідувань (ДБР). Експерти розповіли і про результати попереднього аналізу кандидатів на керівні посади Бюро.

Конкурсна комісія при ДБР опрацювала більше 5 000 пакетів документів від майже 2 000 кандидатів на посади працівників центрального апарату Бюро. У більшості випадків ці кандидати претендували на посади у 3-х слідчих управліннях, які створять при центральному апараті ДБР. Переважна більшість – це вихідці з прокуратури, системи органів внутрішніх справ чи СБУ. Про це повідомив Олександр Лємєнов, секретар Конкурсної комісії в ДБР та експерт StateWatch.

Раніше, 17 травня 2018 р., у першому читанні Верховна Рада ухвалила проект закону щодо удосконалення діяльності Державного бюро розслідувань № 5395-д«Пропонується перенести територіальні управління з Миколаєва до Одеси та з Полтави до Харкова – це має корупційну небезпеку і зробить неможливим об’єктивний розгляд справ Бюро в судах. Сьогоденна модель розташування теруправлінь навмисне встановлює підсудність справ, в яких фігурують високопосадовці з міст-мільйонників, для судів у менших містах», ‒ прокоментував експерт Центру політико-правових реформ Олександр Банчук. Continue reading “Державне бюро розслідувань: експерти окреслили перспективи 2018 року”

Законопроекти про новий орган фінансових розслідувань можуть розглянути цього четверга, – експерти

Цього четверга на голосування в порядку денному внесені три альтернативні законопроекти щодо нового органу фінансових розслідувань. Втім жоден документ не є ідеальним, а один із них – суперечить Конституції. Про переваги та ризики законопроектів та про те, як створити новий незалежний та ефективний орган фінансових розслідувань, говорили експерти, депутати та представники бізнесу під час прес-сніданку “Реформа податкової міліції: хто прийде на заміну”.

Податкова міліція вже півтора року перебуває поза законом. Втім досі нелегально діє та влаштовує бізнесу “маски-шоу”, тому врегулювати питання створення органу, який би розслідував фінансові злочини, необхідно якомога швидше.

18 квітня правоохоронний комітет ВРУ схвалив та надіслав до сесійної зали всі три вищезгадані законопроекти.

“Ухвалення законопроекту дуже важливе для бізнесу як документу, котрий дасть захист на право власності в провадженні підприємницької діяльності. Для мене немає «правильного» законопроекту, однак принципово важливим вважаю, щоб законопроект передбачав позбавлення усіх інших органів повноважень у розслідуванні економічних злочинів. Якщо дозволити іншим органам далі працювати в економічному блоці, то ми просто змінимо одних гравців на інших, або просто, де є 4 структури з аналогічними повноваженнями, додамо ще одну”, – каже Оксана Продан, народна депутатка України. Continue reading “Законопроекти про новий орган фінансових розслідувань можуть розглянути цього четверга, – експерти”

Громадськість закликає змінити правила обрання Ради громадського контролю при ДБР та переобрати її склад

27 квітня Директор Державного бюро розслідувань Роман Труба повідомив про затвердження персонального складу Ради громадського контролю при Бюро (РГК), який був сформований на установчих зборах 30 березня.

Більше половини членів новоствореної Ради мають політичні зв’язки, а один із членів РГК взагалі був звільнений з органів прокуратури на підставі закону «Про очищення влади». Такий результат установчих зборів – наслідок того, що представники десятків громадських організацій, які існують виключно на папері та чия діяльність невідома, сплановано захопили переважну більшість місць у РГК.

Експерти коаліції громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ ще у січні попереджали про високу ймовірність такого сценарію, ризики, які несе в собі процедура установчих зборів, та закликали керівництво Бюро ініціювати зміни.

Вже під час затвердження персонального складу Ради громадського контролю при Бюро, очільник відомства Роман Труба повідомив, що після проведення установчих зборів він отримав листи від народних депутатів, експертів, а також висновок міжнародних спостерігачів, де були викладені застереження щодо механізму формування РГК через установчі збори. Труба також заявив, що процедура обрання складу Ради має бути змінена на користь проведення онлайн-голосування, а до підготовки відповідних змін мають бути долучені громадські експерти. Continue reading “Громадськість закликає змінити правила обрання Ради громадського контролю при ДБР та переобрати її склад”

Прес-сніданок “Реформа податкової міліції: хто та як буде розслідувати фінансові злочини?” (Анонс, 11.05)

11 травня об 11:00 відбудеться прес-сніданок «Реформа податкової міліції: хто та як буде розслідувати фінансові злочини?»

Вже майже півтора року Податкова міліція знаходиться поза законом. Першим намаганням урегулювати правовий статус цієї структури був законопроект, розроблений Міністерством фінансів ще влітку 2017-го. Проте, він так і не потрапив до Верховної Ради.

Навесні 2018-го процес активізувався. У Верховній Раді України з’явилося три законопроекти щодо створення нового органу: про Національне бюро фінансових розслідувань (НБФБ) авторства Ніни Южаніної, про альтернативне Бюро авторства Андрія Журжія, а також про Фінансову поліцію авторства Тетяни Острікової. 18 квітня правоохоронний комітет ВРУ схвалив та надіслав до сесійної зали ці три законопроекти.

В усіх трьох законопроектах прописані концептуально різні підходи до створення нового органу, і жоден із документів не відповідає тим критеріям, які б дозволили припинити так звані «маски-шоу» і новій структурі – стати прозорою, ефективною та не залежною від різних політичних та владних впливів.

Відповідь на ці та інші питання щодо створення цього важливого органу журналісти отримають під час прес-сніданку.

Спікери:

  • Оксана Продан, народний депутат України VIIІ скликання;
  • Альгірдас Шемета,бізнес-омбудсмен в Україні;
  • Андрій Єрашов, член Ради директорів Спілки українських підприємців;
  • Євген Крапивінексперт групи Реформа органів правопорядку Реанімаційного Пакету Реформ;
  • В’ячеслав Черкашинексперт групи Податкова реформа Реанімаційного Пакету Реформ.

Модератор: Ірина Соломко, керівник комунікаційного напрямку Реанімаційного Пакету Реформ. Continue reading “Прес-сніданок “Реформа податкової міліції: хто та як буде розслідувати фінансові злочини?” (Анонс, 11.05)”

Громадськість закликає до напрацювання консолідованої версії законопроекту щодо органу з фінансової безпеки

19 березня Ніна Южаніна, очільниця Комітету з питань податкової та митної політики Верховної Ради зареєструвала проект закону «Про Національне бюро фінансової безпеки» (реєстр. № 8157). Документ був розроблений робочою групою, сформованою в профільному комітеті під керівництвом Южаніної. Як зазначала сама авторка, розробку законопроекту було здійснено за дорученням Президента на підставі рішення Національної Ради реформ.

Він, по суті, став альтернативою проекту закону «Про Службу фінансових розслідувань», який ще навесні 2017-го напрацював Кабінет Міністрів України, за участі експертів та представників бізнесу. Документ був схвалений Урядом та передано на розгляд Національній раді реформ при Президенту України.

Експерти груп Реформа органів правопорядку та Податкова та бюджетна реформа Реанімаційного Пакету Реформ наголошують: парламент повинен невідкладно законодавчо врегулювати сферу розслідування фінансових злочинів.

Continue reading “Громадськість закликає до напрацювання консолідованої версії законопроекту щодо органу з фінансової безпеки”