Про міжнародний досвід дисциплінарної відповідальності суддів та прокурорів говорили на конференції

_A2A0663

На минулому тижні в Києві відбулась міжнародна конференція «Дисциплінарна відповідальність суддів та прокурорів в Україні» та семінар з цієї теми. В роботі цих заходів взяли участь члени Вищої ради правосуддя, Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії прокурорів, представники Верховного суду, Ради суддів України, Генеральної прокуратури України, Ради прокурорів України та правничої спільноти, в т.ч. і фахівці Асоціації УМДПЛ – експерти Євген Крапивін та Михайло Каменєв.

_A2A0783

Під час конференції, що була організована Вищою радою правосуддя та Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією прокурорів, за підтримки Проекту Ради Європи «Подальша підтримка реформи кримінальної юстиції в Україні» та Програми USAID реформування сектору юстиції «Нове правосуддя», міжнародний експерт Ради Європи Джеремі МакБрайд, а також заступник генерального прокурора, апеляційний суд м. Порту (Португалія) Жуау Антоніо Рату ознайомили учасників із міжнародними та європейськими стандартами та провідною практикою щодо дисциплінарної відповідальності прокурорів. Окрім цього, представник Секретаріату Групи держав проти корупції (GRECO) презентував рекомендації органу у цьому питанні. Continue reading “Про міжнародний досвід дисциплінарної відповідальності суддів та прокурорів говорили на конференції”

Громадські формування з охорони правопорядку: тенденції та загрози, – презентовано звіт

41663447_1937585169644236_3331944433196204032_n

Учора, 12 вересня на цьогорічному Засіданні по реалізації заходів з питань людського виміру Організації з безпеки і співпраці в Європі (ОБСЄ) (англ. OSCE Human Dimension Implementation Meeting 2018, HDIM), що проходить у м. Варшава, Польща, експертами Асоціації УМДПЛ було презентовано аналітичну записку «Громадські формування з охорони правопорядку в Україні: тенденції та загрози для прав і свобод людини».

Участь у презентації дослідження взяли:

  • юрист, керівник експертно-аналітичного напряму Асоціації УМДПЛ Євген Крапивін та
  • правник, експерт Асоціації УМДПЛ, виконавчий директор ГО «Правозахисна Ініціатива» Михайло Каменєв.

41558948_1937585159644237_2878494859964973056_n«Ідея дослідження народилася ще в 2014 р., коли після закінчення Революції Гідності функції із охорони громадського порядку на короткий час перебрали на себе учасники Революції, а також організації праворадикального спрямування. З того часу подібні формування є об’єктом моніторингу з боку фахівців, хоча самої інформації про їхню діяльність мало. Continue reading “Громадські формування з охорони правопорядку: тенденції та загрози, – презентовано звіт”

РПР закликає відхилити рекомендації зовнішньої конкурсної комісії та запобігти черговим політичним призначенням у Державному бюро розслідувань

18 липня Комісія з проведення конкурсів на заняття керівних посад у Державному бюро розслідувань (так звана зовнішня комісія) затвердила рекомендації щодо призначення 27 осіб на керівні посади у ДБР, незважаючи на те, що серед них є ціла низка осіб, щодо яких є верифіковані відомості про їхню недоброчесність. Також частина вказаних осіб володіє величезними статками, хоча їхній кар’єрний шлях проходив виключно в органах правопорядку.

Зазначені відомості про кандидатів були завчасно передані зовнішній конкурсній комісії низкою громадських організацій. Разом з тим, комісія їх цілковито проігнорувала.

Раніше вже неодноразово зазначалося, що зовнішня конкурсна комісія у своїй діяльності керується виключно політичними домовленостями. Вона не лише ігнорує достовірні відомості щодо кандидатів, але й у жоден спосіб не співпрацює з самим Державним бюро, а також уникає рекомендації та моніторингу своєї діяльності з боку Консультативної місії Європейського Союзу. Крім того, в її складі надалі перебуває низка членів, щодо яких ведеться кримінальне розслідування.

Саме через персональний склад та політичну заангажованість зовнішньої конкурсної комісії  підірвано довіру до Державного бюро розслідувань ще на початку його формування. Рекомендації на призначення, затверджені 18 липня 2018 року, є черговим серйозним ударом по процесу інституційного становлення Державного бюро розслідувань.

Враховуючи вищезазначене, коаліція громадських організацій Реанімаційний Пакет Реформ закликають Романа Трубу, директора Державного бюро розслідувань:

  • не призначати на посади осіб, щодо яких є достовірні відомості про їхню недоброчесність;
  • не затверджувати та не направляти до Комісії з проведення конкурсів на заняття керівних посад в Державному бюро розслідувань кваліфікаційні вимоги щодо решти керівних посад у центральному апараті Бюро, аби запобігти черговим політичним призначенням.

Джерело: Реанімаційний пакет реформ

Народні депутати, експерти та керівництво ДБР обговорили проблеми запуску Державного бюро розслідувань 1 вересня

Круглий стіл на тему «Що заважає запуску Державного бюро розслідувань» відбувся в п’ятницю, 13 липня. Організатори – міжфракційне депутатське об’єднання «Правозахисна коаліція», Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів та ГО «Правозахисна Ініціатива».

Під час заходу обговорювались питання планового запуску ДБР 1 вересня, передбачувану низьку ефективність його роботи, стану розгляду законодавчих змін депутатами, вплив політиків на його формування тощо.

Модератор заходу, експерт Асоціації УМДПЛ Євген Крапивін, представив policy brief з проблемами, які зроблять роботу ДБР після запуску низькоефективною, а також шляхи їх вирішення. Документ можна завантажити за посиланням або прочитати нижче:

Народні депутати Олена Сотник, Мустафа Найєм та Ігор Луценко розкритикували затягування голосування у Верховній Раді за законодавчі зміни, необхідні для повноцінного запуску ДБР.

«Зовнішня комісія, що проводить набір працівників на керівні посади в ДБР, виконала свої функції ще тоді, коли обрали Директора та заступників Державного бюро розслідувань. Далі працівників мали б набирати внутрішні комісії, сформовані директором», – сказав в своєму виступі Мустафа Найєм.

Директор ДБР Роман Труба розповів присутнім про проведення конкурсів на посади, про співпрацю з міжнародними партнерами. Він нагадав, що в підслідності ДБР розслідування злочинів, скоєних правоохоронцями, суддями, військові злочини і кримінальні злочини, вчинені топ-чиновниками.

«Державне бюро розслідувань запрацює у вересні цього року. Такий правоохоронний орган необхідний в країні, в якій часто порушуються права людини. В країні, проти якої щороку зростає кількість позовів до Європейського суду з прав людини. Саме зі створенням ДБР реформа правоохоронної системи набуде логічного завершення», – підкреслив він.

Експерт Асоціації УМДПЛ Михайло Каменєв зауважив, що «суттєве занепокоєння викликає можлива неконституційність положень Закону про Державне бюро розслідувань, яка в перспективі може поставити під сумнів функціонування ДБР. Так, Закон всупереч Конституції України наділяє Президента повноваженнями делегувати трьох членів до “зовнішньої” конкурсної комісії та призначати Директора Бюро. Формальне залучення інститутів громадянського суспільства (у вигляді формування Ради громадського контролю та Науково-консультативної ради при ДБР) поки що демонструє набагато меншу ефективність ніж неформальна участь окремих експертів. Запорукою успішного запуску органу має стати реальна незалежність керівництва цього органу правопорядку, публічність всіх процесів пов’язаних з його створення та консолідація зусиль всіх залучених гравців».


Довідково:

МФО “Правозахисна коаліція” створено 16 січня 2018 року. До його складу входить 16 народних депутатів. Метою діяльності міжфракційного депутатського об’єднання визначаємо утвердження верховенства права, підтримку забезпечення прав і свобод людини і громадянина. Стратегічним партнером МФО є Громадська організація “Правозахисна Ініціатива”.

Матеріал підготовлено на основі новини на веб-сайті Державного Бюро розслідувань.

Круглий стіл: “Що заважає запуску Державного бюро розслідувань?”

Картинка ДБР

Міжфракційне депутатське об’єднання “Правозахисна коаліція” спільно з Асоціацією УМДПЛ та ГО “Правозахисна Ініціатива” 13 липня проведе круглий стіл, присвячений проблемам, що стоять на заваді ефективній роботі ДБР та шляхам їх розв’язання.

В круглому столі візьмуть участь народні депутати України, керівництво Державного бюро розслідувань, представники Генеральної прокуратури України та члени конкурсних комісій з відбору кадрів ДБР, експерти від громадськості та інші учасники.

Відповідно до Стратегії розвитку Державного бюро розслідувань та намірів його очільника Романа Труби, ДБР має розпочати роботу 1 вересня 2018 року. Наразі в ДБР працює лише 11 осіб, а на інші посади півторатисячного штату тривають конкурси.

Верховна Рада України так і не ухвалила пакет законодавчих змін, які необхідні для повноцінного запуску Бюро. Існує низка проблем, що зроблять його роботу низькоефективною, а повноваження обмежиними. Цього недостатньо для початку боротьби з безкарністю правоохоронців, суддів та чиновників, яку так очікують громадянське суспільство та міжнародні партнери.

1 вересня в умовах відсутності злагодженої та ефективної взаємодії керівництва ДБР, Генеральної прокуратури, так і народних депутатів, ми отримаємо низькоефективний орган, який може стати заручником політичних баталій.

Під час круглого столу організатори представлять полісі-бріф (аналітичне видання) із шляхами виходів із ситуації, що склалась.

Коли: 13 липня (п’ятниця) 2018 року
Час: 14:00 – 16:00
Місце: вул. Грушевського 18/2, зал 11 (приміщення Апарату Верховної Ради України). Continue reading “Круглий стіл: “Що заважає запуску Державного бюро розслідувань?””