Аваков проти правосуддя: від пострілу в поліцейського до пострілу в судову владу

NB: Статтю опубліковано у блозі Євгена Крапивіна на LB.UA.

Сутички під Солом’янським райсудом міста Києва, де обирали запобіжний захід Геннадію Труханову, дали можливість поліції та МВС зробити купу професійних помилок і недоречних публічних заяв. Помилок і заяв настільки показових і системних, що ми, як юристи, не можемо просто обмежитись дизлайком відповідних постів у Фейсбуці.

Щодо професійності дій поліції

Правоохоронці лише частково забезпечили громадський порядок. Загалом оцінити їх роботу можна максимум на “трієчку” – поліція допустила низку сутичок, невчасно реагувала на них, поліцейські подекуди безпідставно або непропорційно застосовували силу та спеціальні засоби. Наприклад, на цьому відео чітко видно, як Нацдружини вступили у бійку з “тітушками”, а поліція не зреагувала на це. Її завдання запобігати насиллю та припиняти правопорушення, а тут йдеться радше про мовчазну згоду на такі дії.

Фото: facebook/Євген Жуков

При цьому, хто має за це відповідати – не зрозуміло. Понад те, вину конкретного поліцейського чи нацгвардійця встановити неможливо, адже вони несли службу без жетонів та номерів на одностроях і шоломах, а дехто – з масками на обличчях. Хоча жетони і номери прямо передбачені Законом про Нацполіцію. Виняток існує лише для поліцейських, які виконують завдання в режимі секретності. Попри те, що законодавству невідомий жодний “режим секретності”, нам все ж важко уявити, що десятки і сотні поліцейських, які були направлені забезпечити громадський порядок біля суду, виконували якесь секретне завдання. Continue reading “Аваков проти правосуддя: від пострілу в поліцейського до пострілу в судову владу”

Ефективна ідентифікація правоохоронців знизить рівень безкарності – автори законопроектів 5700, 5701 (Брифінг в УКМЦ)

Ідентифікація правоохоронців, передбачена існуючим законодавством, не є достатньо ефективною. Номери, нанесені на поліцейські жетони, прочитати дуже складно, а для працівників Нацгвардії закон взагалі не вимагає жодної ідентифікації. Законопроекти  5700 та 5701 (внесення змін до законів «Про Нацполіцію» та «Про Нацгвардію») покликані якісно змінити існуючі стандарти ідентифікації для правоохоронців, і тим самим знизити рівень безкарності серед останніх. Про це розповів Мустафа Найєм, народний депутат України (фракція «Блок Петра Порошенка»), член Комітету Верховної Ради України з питань європейської інтеграції, ініціатор законопроектів, під час прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Перша вимога стосується читабельності інформації на жетонах правоохоронців. «Сьогодні жетони є нечитабельні, тому що спосіб нанесення номера був обраний найдешевший. Це призвело до того, що цей номер не можна побачити вже з метрової відстані, вночі – це в принципі неможливо, при навіть найменшому заломленні світла, якщо фотографувати цей номер під кутом – теж нічого не видно», – розповів Михайло Каменєв, виконавчий директор ГО «Правозахисна Ініціатива», експерт Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

За новими стандартами індивідуальний номер повен бути нанесений на жетон таким чином, щоб його можна було легко почитати і розпізнати на фото. «По друге, зазначення індивідуального номеру має бути однакове у посвідченні поліцейського, на жетоні і на шоломі – це має бути один і той самий номер. Цей номер має закріплюватись за працівником Національної  поліції і Національної гвардії довічно», – зазначив Мустафа Найєм. Continue reading “Ефективна ідентифікація правоохоронців знизить рівень безкарності – автори законопроектів 5700, 5701 (Брифінг в УКМЦ)”

РПР закликає змінити Порядок формування Ради громконтролю при ДБР та долучити громадськість до формування ДБР

Кабінет Міністрів України оприлюднив тексти постанов, якими затверджено Положення про Раду громадського контролю при ДБР та Порядок формування складу цієї ради і Типовий порядок проведення відкритого конкурсу для призначення на посади у ДБР.

Незважаючи на неодноразові заяви керівництва Державного бюро розслідувань про прихильність кращим практикам громадського контролю за діяльністю новоствореного органу правопорядку, вищезазначені нормативно-правові акти є серйозним кроком назад у цьому питанні.

Найбільше занепокоєння викликає Порядок формування персонального складу Ради громадського контролю при ДБР. Передбачена Порядком процедура фактично дублює ту, яка встановлена постановою Кабінету Міністрів України від 3 листопада 2010 року № 996 для формування громадських рад при міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади. Процес формування перших громадських рад відповідно до цієї процедури виявив одну з суттєвих вад такого механізму – можливість «рейдерського» захоплення громадської ради«кишеньковими» організаціями, які насправді існують лише на папері. Continue reading “РПР закликає змінити Порядок формування Ради громконтролю при ДБР та долучити громадськість до формування ДБР”

Заява міжфракційного депутатського об’єднання “Правозахисна коаліція” щодо рішень Уряду щодо застосування спеціальних засобів у Національній гвардії України

Міжфракційне депутатське об’єднання «Правозахисна Коаліція» засуджує затверджені 20 грудня Урядом правила застосування і перелік спецзасобів, які можуть використовувати військовослужбовці Національної гвардії. Постанова політично вмотивована і спрямована на збільшення можливостей боротьби з політичними опонентами.

Тоді як суспільство прагне демілітаризації органів правопорядку, відмови від ескалації насильства на мітингах, ідентифікації правоохоронців, уряд дає Нацгвардії «іграшки», якими можна буде калічити людей.

Постановою Кабміну встановлені лише види спецзасобів без переліку найменувань. Визначення допустимих параметрів спеціальних засобів у частині їх фізичного, хімічного та іншого впливу на організм людини покладено на Міністерство охорони здоров’я. Таке формулювання не передбачає їхньої сертифікації, контролю походження та тактико-технічних характеристик. Це відкриває дорогу до свавільного вибору спецзасобів потенційно летальної дії.

Нагадуємо, що один із перших загиблих учасників Революції Гідності – Сергій Нігоян був вбитий патроном для примусової зупинки транспорту, попри запевнення МВС у використанні лише патронів «несмертельної дії».

Види спецзасобів мають бути встановлені виключно законом, а повний перелік найменувань – Кабінетом Міністрів з обов’язковим погодженням Міністерством охорони здоров’я.

Сліпе дублювання правил використання спецзасобів, аналогічних до правил Національної поліції, є черговим кроком до наділення Національної гвардії поліцейськими повноваженнями. Це суперечить Конституції України, яка забороняє використання військових формувань для обмеження прав і свобод.

Неприйнятним в даному контексті є залучення військовослужбовців-строковиків до суто поліцейських функцій з охорони порядку на мітингах і протестах, замість оборони України.


Довідково:

26 грудня 2017 року народні депутати України, представники різних політичних сил, спираючись на Конституцію України, Закон України «Про статус народного депутата України», відповідно до статті 60-1 Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» створили міжфракційне депутатське об’єднання «Правозахисна Коаліція».

Метою діяльності міжфракційного депутатського об’єднання визначено утвердження верховенства права, підтримку забезпечення прав і свобод людини і громадянина.

Детальніше про об’єднання за посиланням.

Експерти Асоціації УМДПЛ консультують міжфракційне депутатське об’єднання з питань публічного права і прав людини.

Громадськість закликає народних депутатів не підтримувати законопроект №7279, що порушує Конституцію та загрожує правам людини

20 грудня Комітет Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розгляне проект Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень» (№7279).

Документ нібито спрямований на розвантаження слідчих шляхом запровадження інституту кримінальних проступків. Його підтримує Генеральна прокуратура та МВС. В той же час експерти Реанімаційного Пакету Реформ звертають увагу на те, що запропонований проектом підхід є вкрай поверхневим і полягає лише в механічному перейменуванні злочинів невеликої тяжкості в кримінальні проступки. При цьому, законопроектом передбачено переведення 40% складів злочинів невеликої тяжкості (загалом 72 склади) у склади злочинів середньої тяжкості. Тобто усі ці злочини доведеться розслідувати слідчим і надалі, тому ніякого розвантаження не відбудеться. Continue reading “Громадськість закликає народних депутатів не підтримувати законопроект №7279, що порушує Конституцію та загрожує правам людини”