Правозахисна асоціація
“ФРІРАЙТС”

Просування реформ в тюремній системі

ПРАВА УВ’ЯЗНЕНИХ І ПЕНІТЕНЦІАРНА СИСТЕМА: ВІЗИТ В СІЗО

10 грудня відбулася робоча поїздка до СІЗО м. Черкаси робочої групи Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України та Міністерства юстиції України по реформуванню пенітенціарної системи. Разом з представниками органів державної влади, громадських організацій та медіа, взяв участь у заході і Олександр Федорук, керівник пенітенціарного напрямку Асоціації українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів.

48366116_599470517184638_4627243107233038336_n

Дізнатися більше…

ВІДБУВСЯ ПЕРШИЙ ІНСПЕКЦІЙНИЙ ВІЗИТ В РАМКАХ МЕМОРАНДУМУ ПРО СПІВРОБІТНИЦТВО ІЗ МІН’ЮСТОМ

Експерт, керівник пенітенціарного напрямку Асоціації УМДПЛ Олександр Федорук взяв участь у першому інспектуванні установ виконання покарань в рамках співпраці нашої громадської організації із Міністерством юстиції України.

Таке інспектування відбувається в рамках Меморандуму про співробітництво щодо запобігання порушенням прав людини в пенітенціарних закладах, який був підписаний сторонами 27 червня та презентований громадськості 2 липня ц.р. Відповідно, мета візиту – з’ясувати, у яких умовах живуть і працюють там засуджені та чи адміністрація закладу не порушує їхні права.

Дізнатися більше…

ЧОМУ ПОТРІБНІ ЗМІНИ ДО ЗАКОНУ ПРО АДМІННАГЛЯД ЗА ЗАСУДЖЕНИМ, – РОЗПОВІДАЮТЬ ФАХІВЦІ

Зміни до чинного закону «Про удосконалення порядку встановлення адміністративного нагляду» покликані удосконалити ще радянську практику адміністративного нагляду та, серед іншого, запровадити критерії встановлення адміністративного нагляду для осіб, засуджених за злочини, що пов’язані з обігом наркотиків. Про потребу прийняття однойменного законопроекту говорили вчора, 4 жовтня на ХХІІІ засіданні робочої групи Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності парламенту та Міністерства юстиції щодо реформування пенітенціарної системи. Участь у засіданні робочої групи взяв експерт, керівник пенітенціарного напряму Асоціації УМДПЛ Олександр Федорук.

Дізнатися більше…


АСОЦІАЦІЯ УМДПЛ СПІЛЬНО ІЗ МІН’ЮСТОМ ІНСПЕКТУВАТИМЕ ПЕНІТЕНЦІАРНІ ЗАКЛАДИ

Про загальні засади інспектування установ виконання покарань та слідчих ізоляторів Державної кримінально-виконавчої служби України говорили 26 липня на робочій зустрічі експертів Асоціації УМДПЛ та Управління пенітенціарних інспекцій Міністерства юстиції України. Співпраця нашої організації із Міністерством здійснюється на підставі Меморандуму про співробітництво щодо запобігання порушенням прав людини в пенітенціарних закладах, що був підписаний сторонами 27 червня та презентований громадськості 2 липня ц.р.

Участь у зустрічі від Асоціації взяли виконавчий директор Вадим Пивоваров, керівник пенітенціарного напряму Олександр Федорук, координатор моніторингових кампаній Сергій Перникоза та експертка Марина Цапок, а також від Міністерства — повний склад та начальник Управління пенітенціарних інспекцій Міністерства Володимир Трохимчук.

Дізнатися більше…

УКЛАДЕНО МЕМОРАНДУМ ПРО СПІВПРАЦЮ ІЗ МІНІСТЕРСТВОМ ЮСТИЦІЇ ПО ПЕНІТЕНЦІАРНОМУ НАПРЯМКУ

36436155_421777358231875_8346348807457341440_n-e1530611896439липня було презентовано укладення Меморандуму про співробітництво між  громадською організацією «Асоціація українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів» та Міністерством юстиції Українищодо запобігання порушенням прав людини в пенітенціарних закладах

Участь у підписанні від Асоціації взяли виконавчий директор Асоціації Вадим Пивоваров та керівник пенітенціарного напряму Олександр Федорук, а також від Міністерства — заступник Міністра юстиції Денис Чернишов.

Метою Меморандуму є консолідація зусиль сторін, спрямованих на визначення спільного бачення на вдосконалення механізмів захисту інтересів особи, суспільства і держави, а також запобігання порушенням прав людини в органах та установах виконання кримінальних покарань, слідчих ізоляторах Державної кримінально-виконавчої служби України. Меморандум укладено терміном на один рік.

Дізнатися більше…

ЗАСІДАННЯ ПІДКОМІТЕТУ З ПИТАНЬ РЕФОРМУВАННЯ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИ ПРОЙШЛО ЗА УЧАСТІ ЖУРНАЛІСТІВ

Представники профільного комітету Верховної Ради, Міністерства юстиції, Державної кримінально-виконавчої служби України та правозахисники перевірили умови тримання ув’язнених у Львівській установі виконання покарань №19. До участі в інспекційному візиті вперше долучилися журналісти.

SIZO_6Інспекція пройшла 13 жовтня 2017 року у рамках виїзного засідання підкомітету з питань реформування пенітенціарної системи, діяльності органів виконання покарань та пробації Верховної Ради.

Інспекція відбулася у Львівській установі виконання покарань №19. Установа виконує функцію слідчого ізолятора з 1946 року, до цього часу там була пересильницька тюрма. Загальна площа території установи – 1,4 га. Ізолятор розрахований на 920 осіб. На сьогодні тут утримується 795 ув’язнених та засуджених, з яких дев’ять неповнолітніх, 31 жінка та 31 довічно ув’язнений.

Дізнатися більше…

ЗАКОНОПРОЕКТ ПРО ВРЕГУЛЮВАННЯ ПРАВОВОГО СТАТУСУ ОСІБ, ЯКІ ВІДБУВАЛИ ПОКАРАННЯ НА ТИМЧАСОВО ОКУПОВАНІЙ ТЕРИТОРІЇ, ЗАРЕЄСТРОВАНО У ПАРЛАМЕНТІ

За результатами обговорення на 22-му засіданні робочої групи Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України та Міністерства юстиції України по реформуванню пенітенціарної системи, що відбулося 5 липня, було передано на розгляд парламенту законопроект про врегулювання правового статусу осіб, які відбували покарання на тимчасово окупованій територіїПереглянути проект закону на сайті Верховної Ради.

36725244_1559538774157543_7785912410631569408_nДокумент було розроблено за участі експертів Асоціації УМДПЛ Олександра Федорука, керівника пенетенціарного напрямку, та Олени Островської, керівника напрямку правосуддя у кримінальній юстиції.

Як йдеться у пояснювальній записці до законопроекту, метою документу є поновлення конституційних прав, свобод і законних інтересів осіб, стосовно яких порушено законодавство України про кримінальну відповідальність, кримінальне процесуальне, кримінально-виконавче законодавство України внаслідок збройної агресії, збройного конфлікту, тимчасової окупації території України, та врегулювання їх правового статусу відповідно до законодавчих актів України. Передбачається внесення змін до Кримінального процесуального та Кримінально-виконавчого кодексій України, Кодексу України про адміністративні правопорушення, Закону про безоплатну правову допомогу.

Дізнатися більше…

ЗА ТЕКСТОМ ЗАКОНОПРОЕКТУ СТОЯТЬ ДОЛІ ЗАРУЧНИКІВ СИТУАЦІЇ

Законопроект «Про правовий статус засуджених, які відбували покарання на тимчасово окупованій території або території населених пунктів, де органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, на території населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, а також на території держави-агресора» визначає порядок здійснення заходів із врегулювання правового статусу осіб, які стали заручниками тимчасової окупації України.

29496556_1721717744518411_8726181513752667780_n-768x43222 березня 2018 року під час 19-того спільного засідання робочої групи Комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Верховної Ради України та Міністерства юстиції України з реформування пенітенціарної системи Кудлай Павло Олександрович, представник Мін’юсту, презентував остаточну версію законопроекту.

Законопроект стосується осіб, які відбували покарання в установах виконання покарань, що розташовані на території «ЛНР», «ДНР». Після звільнення вони повертаються на підконтрольну територію з довідками, що видані посадовими особами «ЛНР», «ДНР», які є незаконними для державних органів України, та без паспортів. Також йдеться про осіб, які засуджені Кримськими судами, створеними РФ, та поширюється на осіб, кримінальні провадження щодо яких під час збройних конфліктів, обстрілів, нападів на території АТО знищені або втрачені. Дізнатися більше…

МАЙДАНЧИК ДЛЯ СИСТЕМНИХ ЗМІН У ПЕНІТЕНЦІАРНІЙ СИСТЕМІ ПРОДОВЖУЄ РОБОТУ У 2018 РОЦІ

Учасники робочої групи з питань реформування пенітенціарної системи доопрацювали законопроект «Про Дисциплінарний статут пенітенціарної системи» та обговорили новий законопроект, презентований Міністерством юстиції України. Робоча група також ознайомилася з календарним планом роботи на поточний рік. Робоча група обговорювала два законопроекти.

Законопроект про Дисциплінарний статут пенітенціарної системи Відповідно до цього законопроекту визначається сутність службової дисципліни, права та обов’язки осіб рядового і начальницького складу стосовно її дотримання, порядок виконання наказів керівників, визначені види заохочень та дисциплінарних стягнень.

УЧАСТЬ ОЛЕКСАНДРА ФЕДОРУКА У СТРАТЕГІЧНОМУ ПЛАНУВАННІ ПРОЕКТУ «ПАСПОРТ РЕФОРМИ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИ»

4

19 липня 2017 року у Києві відбулося перша сесія робочої групи проекту «Паспорт реформи пенітенціарної системи». Учасники заходу ознайомилися з концепцією та обговорили пропозиції з удосконалення стратегічного плану проекту.

Мета сесії – ознайомитися та навчитися застосовувати методологію орієнтованого на результати управління до планування та звітування щодо пенітенціарної реформи; напрацювати узгоджені пропозиції в рамках формування політики пенітенціарної реформи.

20525503_1280795475381158_7423371848867175462_nПід час другої сесії проекту «Паспорт реформи пенітенціарної системи» учасники робочої групи визначили операційні цілі та завдання. Захід відбувся 4 серпня 2017 року у Києві. Над стратегічними напрямками «Безпека» та «Права людини» працювали Олександр Федорук, керівник програми «Права людини за ґратами» та Вадим Пивоваров, виконавчий директор Асоціації УМДПЛ.

Стратегію та механізм реалізації «Паспорту реформи пенітенціарної системи» спільно з керівниками структурних підрозділів Міністерства юстиції України формують представники Ради Європи, Консультативної місії Європейського Союзу, Місії Міжнародного Комітету Червоного Хреста, проектного офісу «EDGE» та громадських організацій за фінансової підтримки Уряду Канади.

Дізнатися більше…

УЧАСТЬ КЕРІВНИКА ПРОГРАМИ ОЛЕКСАНДРА ФЕДОРУКА У РОБОЧІЙ ГРУПІ З РЕФОРМУВАННЯ ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ СИСТЕМИ ПРИ КОМІТЕТІ З ПИТАНЬ ЗАКОНОДАВЧОГО ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВООХОРОННОЇ ДІЯЛЬНОСТІ 

головна19 травня 2017 року у Києві відбулося дванадцяте засідання робочої групи з реформування пенітенціарної системи України при Комітеті Верховної Ради України з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Учасники робочої групи прийняли рішення щодо двох питань: вилучення статті 391 Кримінального кодексу України (законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України) та вето Президента України щодо законопроектів № 2253а та № 2292Дізнатися більше…

11 квітня 2017 року у Києві робоча група з реформування пенітенціарної системи при Комітеті з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності внесла низку пропозицій до законопроекту «Про пенітенціарну систему України» щодо процесу його підготовки.  Федорук

Дізнатися більше…

Пенітенціарна система за мінімальні часові та матеріальні ресурси має повертати людину до суспільства та запобігати рецидивам протиправної поведінки. Такою є візія нового проекту Закону «Про пенітенціарну систему», представленого 23 лютого 2017 року заступником Міністра юстиції України Денисом Чернишовим на засіданні  робочої групи Комітету ВРУ з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності та Міністерства юстиції України щодо реформування пенітенціарної системи. Крім презентації проекту Закону «Про пенітенціарну систему», учасники зустрічі також обговорили питання запровадження моделі повного циклу публічної політики та алгоритм повного циклу публічної політики.

Дізнатися більше…

16938943_10154154841021987_8782669148887669211_n10 лютого 2017 року народні депутати, представники органів влади, експерти, правозахисники обговорили обговоренню два запропоновані законопроекти та повноваження органів Державної кримінально-виконавчої служби України щодо слідчих функцій у пенітенціарній службі. Під час обговорення найбільш дискусійної проблеми Асоціація УМДПЛ визначила свою позицію так: покладання обов’язків досудового слідства на органи Державної кримінально-виконавчої служби не відповідає Концепції реформування кримінальної юстиції України та потребує скасування.

Дізнатися більше…

УЧАСТЬ ОЛЕКСАНДРА ФЕДОРУКА У ЗАХОДАХ ПРОЕКТУ РАДИ ЄВРОПИ «ПОДАЛЬША ПІДТРИМКА ПЕНІТЕНЦІАРНОЇ РЕФОРМИ В УКРАЇНІ»

IMG_0030Робоча зустріч у рамках проекту була присвячена обговоренню нового Кодексу етики персоналу Державної кримінально-виконавчої служби України, оптимізації його змісту та приведенню у відповідність з міжнародними стандартами. Основна мета нового Кодексу — створити нове обличчя працівників пенітенціарної служби України. На цьому наголосила у своєму вітальному слові менеджер проекту Ольга Сандакова.

Дізнатися більше…

IMG_0017Наприкінці січня 2016 року Координаційний комітет проекту спільно з представниками органів влади та громадянського суспільства зібрались, щоб обговорити звіт про виконану роботу за останнє півріччя, а також окреслити шляхи подальшої співпраці. За результатами зустрічі члени Комітету затвердили робочий план проекту на наступні шість місяців.

Дізнатися більше…

УЧАСТЬ ОЛЕКСАНДРА ФЕДОРУКА В РАМКАХ ПРОЕКТУ ЄС ТА РАДИ ЄВРОПИ «КОНСОЛІДАЦІЯ РОЗРОБКИ РЕФОРМ У СФЕРІ ЮСТИЦІЇ В УКРАЇНІ»
14647273_736733563131677_1624211363_o

Протягом 5-10 жовтня 2016 року відбулись засідання тематичних груп з обговорення попереднього проекту Методології з виміру прогресу здійснення реформ у сфері юстиції в Україні. У засіданнях тематичних груп взяли участь представники Ради Європи, установ сфери юстиції, громадських організацій та міжнародних ініціатив. Олександр Федорук, керівник програми Асоціації УМДПЛ «Права людини за ґратами»,  взяв участь у роботі тематичної групи в частині підвищення ефективності попередження злочинів, реабілітації засуджених та вдосконалення системи виконання покарань, що відбулося 7 жовтня 2016 року.

Дізнатися більше…

ПЕНІТЕНЦІАРНА МЕДИЦИНА

17629943_855153047956292_9142716193703128702_n

31 березня 2017 року в Генеральній прокуратурі України керівники центральних органів виконавчої влади за участю громадськості узгодили спільне рішення наради щодо подальшого реформування діяльності медичних служб установ Державної кримінально-виконавчої служби України та передачі управлінських функцій у цій сфері від Міністерства юстиції до Міністерства охорони здоров’я.

Дізнатися більше…

Поділитися